Využití

Současnost

V současné době je IPv6 využíván spíše pokusně. Jedná se o laboratorní implementace, akademické projekty a nekomerční zkušební sítě. Jde především o sítě 6bone, Euro6IX, 6NET a v České republice CESNET.

6bone je celosvětová zkušební síť organizace IETF, jejímž cílem je testování návrhů, standardů a implementací v praxi. Neformálně je vedena pracovní skupinou NGTrans. Funguje na principu IPv6 tunelů přes IPv4 sítě a v plánu má postupně přecházet na nativní IPv6 spoje. Při jejím provozu se klade důraz zejména na testování přechodových mechanismů. Pro síť byl vyhrazen speciální prefix adresy 3FFE::/16, který pak dále distribuuje svým účastníkům.

Síť 6bone je největším celosvětovým testovacím prostorem, kde se událostí kolem IPv6 odehrává nejvíce. Pro připojení do 6bone je potřeba vyhradit alespoň jedno zařízení jako přístupový směrovač a jedno zařízení jako koncový uzel. Implementace a použitá platforma směrovače může být libovolná, měla by však podporovat alespoň základní funkce. Je doporučeno použít implementaci KAME. Také je nutno mít DNS server, který podporuje AAAA záznamy a zřídit reverzní záznam pro svůj adresní rozsah v doméně IP6.ARPA.

V České republice je v testování, implementaci a nasazení IPv6 nejdále síť národního výzkumu CESNET. Jako ISP nebude CESNET zřejm ě vykovávat na bázi IPv6 komerční činnost, ale bude tvořit významnou roli v připojování akademických a výzkumných projektů, které služby nového protokolu a velký adresní rozsah potřebují. Zájemci z univerzitních sítí se mohou po splnění základních předpokladů zapojit do práce testovací skupiny CESNETU, která se novým protokolem zabývá. Může jít například o vytvoření malých laboratorních sítí, které mohou nabídnout ověřování návrhů a implementací, případně k nim vlastním úsilím i přispět.

Na severoamerickém kontinentu běží akademický projekt Internet 2. Ten neřeší primárně protokol IPv6, ale rozvoj nové akademické sítě jako celek (včetně infrastruktury, vysokorychlostních optických páteřních spojů, nových netradičních aplikací, middleware a podobně). Jedna z jeho pracovních skupin se IPv6 zabývá a řeší tři oblasti – operační (stavba a údržba páteřní IPv6 sítě), vzdělávací (poskytuje správcům informace nutné pro implementaci IPv6) a motivační (přesvědčování o strategické výhodnosti přechodu na IPv6).

Budoucnost

Přestože si budou muset "obyčejní" uživatelé ještě počkat, výhody (které IPv6 nabízí) jejich pozornost jistě upoutají. Měly by být dostupné zabezpečené služby se zajištěnou kvalitou. Uživatelé budou moci na stejné platformě komunikovat mezi svými mobilními zařízeními a pevnými uzly. Přes elektronickou síť bude dostupná řada nových služeb (které nyní z různých důvodů nemohly být nasazeny). Všichni se budou moci bezpečněji účastnit transakcí v elektronickém obchodě. Budou moci přímo komunikovat s jakýmkoliv jiným IPv6 zařízením bez prostředníků (tedy v rámci jakékoliv aplikace), snadněji spravovat svá domácí zařízení a přistupovat k multimediálním obsahům tak, že se na ně budou moci v reálném čase dívat nebo je poslouchat. Také se jim usnadní připojování uzlu do sítě, ať již pevné nebo mobilní. A to vše bez jakýchkoliv doplňků. Vše bude součástí IPv6.

Shrnutí:
  • Rozšíření adresního prostoru
  • Podpora zabezpečeného přenosu
  • Podpora automatické konfigurace
  • Podpora mobility
  • Podpora multicastu se zajištěním kvality služeb
  • Snad i podpora load-balancingu pomocí anycastu