Adresy

Jedním z hlavních důvodů pro vývoj nového protokolu byl nedostatek adresního prostoru. Proto nový protokol rozšířil délku adresy z 32 bitů na 128 bitů. Adresní prostor by tak nyní měl vydržet spoustu let*, přestože se v budoucnosti počítá s IP adresami i pro běžná domácí zařízení, jako jsou například ledničky. Adresy jsou přiřazovány síťovým rozhraním, případně skupinám rozhraní. Každé zařízení může mít libovolný počet adres. Jedinou podmínkou je, že zařízení v jedné fyzické síti budou mít společný prefix.

IPv6 definuje 3 typy adres:
  • Unicast - identifikátor jednoho rozhraní. Paket poslaný na unicastovou adresu je doručen na rozhraní identifikované touto adresou.
  • Anycast - identifikátor množiny rozhraní (typicky patřící různým uzlům). Paket poslaný na anycastovou adresu je doručen na jedno rozhraní identifikované touto adresou.
  • Multicast - identifikátor množiny rozhraní (typicky patřící různým uzlům). Paket poslaný na multicastovou adresu je doručen na všechna rozhraní identifikované touto adresou.

Neexistuje broadcastová adresa, neboť ji lze nahradit adresou multicastovou.

Adresy se zapisují jako osm skupin po čtyřech znacích v šestnáctkové soustavě, navzájem se oddělují dvojtečkou. Adresa velmi dlouhá a proto je dána možnost jejího zkrácení. Lze zkrátit nuly na počátku čtveřic a navíc zdvojenou dvojtečkou (::) můžeme zastoupit jednu, jakkoliv dlouhou, posloupnost nul. Naštěstí nám práci s adresami ulehčí DNS a autokonfigurace.

Příklad zkrácení adresy:
př: 2001:0718:0801:e010:0000:0000:0000:81cf =
    2001:718:801:e010:0:0:0:81cf =
    2001:718:801:e010::81cf

IPv6 adresy jsou agregovatelné podobně jako CIDR - Classless InterDomain Routing v IPv4 (adresa/délka_v_bitech). Takto můžeme zapisovat adresy sítí, případně prefixy jednotlivých typů adres.

př.: 2001::/16
Rozdíly oproti IPv4:
  • Délka adresy byl zvětšena z 32 bitů na 128 bitů (čtyřnásobek).
  • Neexistuje broadcastová adresa. Je nahrazena multicastem.
  • Jiný zápis adres (skupiny čtyř hexa-čísel oddělené dvojtečkou).

* Netroufám si prohlásit, že vydrží navždy. Vždyť je známá pravda, že libovolně velký disk se zaplní za stejně krátkou dobu jako disk menší :-)