Expertní systémy

Architektura znalostních a expertních systémů




Něco o těchto stránkách

Hlavní stránka

Úvod kapitoly

Obsah

Literatura

Rejstřík

Odkazy jinam

Architektura expertních systémů

Expertní systémy mají se znalostními systémy mnoho společného. Oba vycházejí ze znalostí expertů a oba se snaží tyto znalosti nějakým způsobem uchovat a využívat. Hlavní rozdíl mezi oběma přístupy je v tom, že expertní systémy jsou kromě výsledku schopny podat uživateli i informace o práci systému - vysvětlit mu, jak k výsledku dospěl, jaké informace bral při odvozování do úvahy, a popřípadě i to, s jakou pravděpodobností je výsledné řešení pravdivé.

Vzhledem k podobnosti obou systémů se ani architektura expertních systémů nebude příliš lišit od architektury znalostních systémů.

I zde budeme za základní složky považovat bázi poznatků, bázi faktů, inferenční mechanismus a modul styku s prostředím. V expertním systému však obyčejně nemůže chybět generátor výsledků (modul generování komunikovatelné podoby výsledku) a vysvětlovací modul (modul generování vysvětlení). Také modul styku s prostředím se zde dá rozdělit na dvě části, z nichž každá má mírně odlišnou funkci. Komunikační modul bude zabezpečovat komunikaci s uživatelem, zatímco modul externích zdrojů bude zajišťovat komunikaci s daty, programy a fyzickým prostředím.


Komunikační modul ZS Báze poznatků ES