Ladislav Mrnka, A01222
b-lmrnka@microsoft.com

Direct Attached Storage (DAS)

Co je DAS?

Direct attached storage je ve skutečnosti pouze název pro zálohovací zařízení, které je přímo připojeno do hostitelského systému. Nejjednodušším příkladem DAS je interní pevný disk serveru. Pod DAS spadají i externí zálohovací zařízení připojená přímo k serveru. Tyto externí jednotky jsou dodávány přímo výrobci síťových komponent. Jedná se o základní způsob jak rozšířit diskovou kapacitu existujícího serveru. Každá externí jednotka má obvykle zabudovaný RAID kontroler, který podporuje různé úrovně RAIDu. Při připojení k serveru se jednotka jeví jako jeden pevný disk. Jednotky lze připojovat za běhu, jedná se o systém podobný klasickému plug and play.

RAID poskytuje redundanci, která je pro server nezbytná. V případě že některý z disků selže, lze ho v DAS jednotce za běhu vyměnit, bez vypnutí systému (tzv. hot swap). DAS jednotka automaticky doplní na nový disk ztracená data. Ztracená data jsou doplněna z redundantních kontrolních součtů vytvářených RAID kontrolerem.

Komunikace s DAS zařízením probíhá lokálním SCSI řadičem připojeným na PCI-X (PCI extended) sběrnici. Tento řadič obsluhuje požadavky na data, které zasílá SCSI ovladač v hostitelském systému.

Potřebný hardware

Jelikož se DAS zařízení připojuje přímo do hostitelského počítače, neni potřeba žádný další hardware.

Využitá rozhraní a protokoly

DAS systémy obvykle využívají rozhraní SCSI, ATA, SATA, IEEE 1394 nebo protokoly iSCSI a Fibre Channel. Obvykle využívají Ultra160 SCSI nebo Ultra320 SCSI.

Potřebný software

DAS zařízení lze ovládat a nastavovat přímo z hostitelského počítače. Maximálně je nutné nainstalovat do hostitelského počítače balík ovladačů, které jsou dodávány s konkrétním zařízením. Některá zařízení disponují LCD displejem a skromným ovládáním, kterým je možné zadávat přímo některé základní příkazy.

Backup

DAS jednotky umožňují backup z jednoho jejich disku na druhý bez účasti serveru. Pokud se backup provadí na jiné zařízení je nutné využívat služby serveru. V případě backupu na jiné místo v síti, je provoz sítě zpomalován přenosem zálohovaných dat. Backup se provádí po celých souborech.

Výhody DAS

  • Cena
  • Jednoduchá instalace
  • Jednoduchost

Nevýhody DAS

  • Decentralizovanost při větším počtu zařízení
  • Backup
  • Při výpadku hostujícího serveru jsou uložená data na připojeném DAS zařízení nedostupná
  • Rozšiřitelnost - k jednoum serveru nelze připojovat stále další a další zařízení

Použití DAS subsystémů

  • Ukládání AV dat
  • Clustering
  • Systémy ve velkých společnostech
  • Backup

Zhodnocení

Jedná se o nejjednodušší, nejlevnější a nejpoužívanější způsob jak uchovávat data v počítačových systémech. V sítích kde je potřeba stálého přístupu k uloženým datům (tj. tzv. přístup 24x365), nelze toto zařízení doporučit. Jeho spolehlivost při takovém nasazení není dostatečná.


Ukázka DAS jednotky 1 Ukázka DAS jednotky 2 Ukázka DAS jednotky 3 Ukázka DAS jednotky 4
Stránka byla testována v prohlížečích MS Internet Explorer 6.0, MyIE a Mozilla Firefox
Stránka je navržena pro rozlišení 1280x960 a vyšší
Poslední úprava : 4.11.2004