<
Začátek
Jak funguje
Tvorba .torrentu
Obsah .torrentu
Komunikace s trackerem
Komunikace mezi klienty
Stahování dat
Provoz
Vylepšení
Zajímavosti
Situace v Čechách
Další p2p sítě
Software
Některé poznatky
Odkazy
Aplikace

Zajímavosti

Použití bittorentu

Podle britské firmy CacheLogic, zabývající se analýzami spojenými s webem tvoří Bittorent momentálně 35% veškeré komunikace na Internetu. Článek z 4.11.2004.

Také mezi výměnnými sítěmi Bittorent momentálně vede s více než 50%.

Nelegální software

Ačkoliv původní záměr tvůrce Bittorentu neměl se šířením nelegálního software nic společného, je více než jasné, že se Bittorent k tomuto účelu používá. A proto bylo jen otázkou času kdy se i na tento typ P2P sítě zaměří pozornost společností zabývajícími se ochranou autorských práv. A protože kdokoliv s nainstalovaným klientem dokáže sledovat síťový provoz a zjistit IP adresy dalších klientů, dočkali se již někteří uživatelé dopisů od organizace RIAA (Recording Industry Association of America). Proběhly zprávy, že i v České republice byli již osloveni někteří uživatelé ze strany ochránců autorských práv.

19.12.2004 po zásahu francouzské policie ukončil svoji činnost nejznámější a největší tracker suprnova.org. Akci iniciovala Motion Picture Association of America (MPAA).

V lednu 2005 byl v Hong Kongu zatčen první seeder za nelegální distribuci filmů na internetu prostřednictvím Bittorentu. Možné sankce jsou: pokuta až 50 000 dolarů a 4 roky vězení.

Ukončení činnosti suprnova.org omezilo činnost Bittorentu jen krátce. Samozřejmě existují další trackery a tak stahování pokračuje. Tvůrci serveru suprnova, ale přišli s něčím novým. Nový systém se jmenuje eXeem. Jde o nového klienta pro p2p sdílení souborů založeného na Bittorentu. Myšlenka je nahradit závislost na trackeru.

Aplikace je zatím ve fázi beta testů a tak pouze screenshot:

eXeem je ale již ve stávající betaverzi kritizován, protože nené open source jako Bittorent, finální verze zřejmě bude obsahovat spyware a také zřejmě nebude existovat verze pro Linux a Mac.

Zatímco Bram Cohen, autor Bittorentu deklaroval jeho vznik a použití pro šíření legálního software (linuxové distribuce apod.) a Bittorent neobsahuje žádné maskovací techniky co se týče IP adres a podobně, eXeem už tyto "bezpečnostní" prvky obsahuje a přidává rovněž další utily (např. cracky) na podporu šíření nelegálního software.

Předchozí Další