Předmluva

[ Hlavní stránka | Další kapitola]

Skriptum Umělá inteligence a rozpoznávání je určeno studentům třetího ročníku fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni, kteří si zvolili studijní obor Informatika a výpočetní technika. Vykládaná látka plně pokrývá osnovu stejnojmenného předmětu, který je ve stávajícím studijním programu zařazen jako předmět základní, tj. pro všechny studenty oboru, a přehledným způsobem poskytuje posluchačům orientaci a základní znalosti v dané problémové oblasti. Čtenář nepotřebuje v předchozím studiu získat žádné znalosti ani zkušenosti z oblasti umělé inteligence (ty získá absolvováním předmětu), avšak dosti důležitým předpokladem pro úspěšné zvládnutí vykládané látky jsou dobré znalosti diskrétní matematiky, rozsáhlejší zkušenosti v programování v některém z vyšších programovacích jazyků a schopnost aplikovat alespoň běžné programovací techniky při práci se složitějšími datovými typy a strukturami.

Celkové pojetí předmětu je jednoznačně odvozeno od studijního oboru, pro jehož posluchače je předmět určen. Je proto poněkud odlišné, než je zvykem při výuce umělé inteligence na oborech "kybernetických". Základní metody a algoritmy umělé inteligence (dále již jen UI) a rozpoznávání jsou zde vykládány pouze jako již existující předmět zájmu (nezbytný objekt). Nejsou z hlediska svých principiálních vlastností příliš detailně pitvány a dále rozvíjeny (to podle názoru autorů přísluší právě oblasti kybernetiky), nýbrž hlavní pozornost je věnována jejich implementacím a konkrétním programovým realizacím. Předmět "Umělá inteligence a rozpoznávání" pro studenty oboru Informatika a výpočetní technika si klade za cíl poskytnout studentům nejen přehledné a logicky uspořádané informace z dané problémové oblasti, ale také je naučit analyzovat, implementovat a realizovat základní metody a úlohy UI na dostupných výpočetních prostředcích, s využitím běžných programovacích jazyků a programových prostředků. De facto se jedná o volné navázání na znalosti získané v předmětech "Programovací techniky" a "Programové struktury" a jejich další rozšíření v oblastech práce s rozsáhlými poli dat (především maticemi) a zřetězenými seznamy, generování a prohledávání stromových grafů, realizace rozsáhlých tabulek a souborů dat s vícenásobným přístupem, konstrukce jednoduchých bází dat, jakož i aplikace základních poznatků z teorie formálních jazyků pro analýzu strukturálních popisů rozpoznávaných objektů.

Významnou součástí přednášeného předmětu jsou ukázky využití principů umělé inteligence a metod rozpoznávání při konstrukci a aplikaci moderních výpočetních systémů a prostředků, resp. jejich přídavných modulů, jednotek či zařízení. Tato partie však není ve skriptu obsažena, neboť její náplň je závislá na okamžitém vybavení katedry technikou a programovým vybavením, které se v průběhu času neustále mění a doplňuje. Její zahrnutí do látky s přihlédnutím k současnému vybavení katedry by učinilo skriptum plně využitelné v podstatě jen v jediném školním roce, pro každý další školní rok by náplň partie musela být inovována podle stavu vybavení katedry a to by znamenalo každoročně nové vydávání skripta, což bohužel není ani v časových možnostech autorů, ani v ekonomických možnostech fakulty.

Snahou autorů skripta bylo podat vykládanou látku kompaktně a v takovém rozsahu, aby skriptum (a současně i přednášený předmět) poskytlo budoucímu "počítačově" orientovanému odborníkovi jen znalosti zcela nezbytné pro orientaci v dané problémové oblasti, a nezabíhat do detailů, které budou předmětem zájmu studenta teprve v případě, že si v závěru studia zvolí speciální (volitelné) předměty zaměřené na oblast umělé inteligence a rozpoznávání.

Plzeň, říjen 1998
    Autoři