Expertní systémy

Reprezentace poznatků




Něco o těchto stránkách

Hlavní stránka

Úvod kapitoly

Obsah

Literatura

Rejstřík

Odkazy jinam

Zpětné řetězení

Při zpětném řetězení odvozovací mechanismus vychází z důsledkové části pravidel, a zjišťuje, jestli jsou jejich předpokladové části splněny. V bázi faktů se při tomto způsobu inference nacházejí cíle (respektive podcíle), a ne odvozená fakta. Systém nejprve vytvoří seznam pravidel, jejichž splněním je možné dosáhnout cíle. Předpokladové části těchto pravidel se stávají podcíly a celý proces se opakuje. Tím se vytváří zpětný řetěz , který v úspěšném případě končí až položkami, které do báze faktů zadal uživatel.

Metodu zpětného řetězení používáme tehdy, chceme-li potvrdit (nebo vyvrátit) určitou doměnku (diagnózu, výběr správného zařízení apod.). Proto tuto metodu používá i systém MYCIN.

V analogii s předchozím příkladem bychom mohli například chtít potvrdit nebo vyvrátit tvrzení (Žulina, gravidita, ano). Inferenční mechanismus nyní porovná ne levé, ale pravé strany pravidel s obsahem báze faktů. Jediné pravidlo, které je adeptem na použití, je v našem případě pravidlo 4. Interpretujeme ho tak, že jestliže chceme potvrdit platnost faktu (Žulina, gravidita, ano), musíme nejprve potvrdit platnost faktů (Žulina, velkéBřicho, ano) a (Žulina, plodnost, ano), neboť tyto fakty tvoří předpokladovou část pravidla. Proto tyto fakty vložíme do báze faktů. První fakt je již výchozím faktem, druhý fakt je ale ještě potřeba potvrdit. Analogickým způsobem proto vybere inferenční mechanismus pravidlo 3, a následně pravidla 2 a 1. Jestliže je možné z každého podcíle odvodit startovací fakt (jako v našem případě), je cíl, kterým jsme začali, potvrzený.

Opět je k dispozici obrázek.


Dopředné řetězení Rámcová reprezentace