Expertní systémy

Reprezentace poznatků




Něco o těchto stránkách

Hlavní stránka

Úvod kapitoly

Obsah

Literatura

Rejstřík

Odkazy jinam

Rámcové systémy

Z psychologie i ze snah o aplikaci umělé inteligence víme, že človek používá svoje poznatky tak, jak to neumožňuje žádná z reprezentačních schémat zaměřujících se pouze na jeden ze tří atributů poznatků. Reprezenace, kteoru pravděpodobně používá lidská mysl, integruje ve stejné míře všechny atributy poznatků a podle situace, ve které se mysl ocitne, zdůrazňují interpretační mechanismy vždy nejpřiměřenější atribut. Vzhledem na překvapivou pružnosti lidského myšlení předpokládáme, že reprezentované jsou pouze učité stereotipní situace, tyické procesy a objekty. Tato reprezentace zřejmě obsahuje i postupy, které aktualizují všeobecné poznatky podle konkrétních podmínek. V první polovině 70. let se uskutečnily první pokusy na vytvoření nové reprezentační filozofie, zaměřené na stereotipy a očekávání, která by zároveň spojovala možnosti předcházenících přístupů. Nejvýznamnějším průkopníkem takových úsilí byl Marvin Minsky , který označil reprezentační schéma přívlastkem   rámcové.

Rámec je speciální údajová struktura na reprezentaci stereotypních situací. Muže popisovat například pobyt ve škole nebo civilné letište. Dřív, než vstoupíme do některé konkrétní školy, víme o ní poměrně hodně a máme s ní spojené určité očekávání - jaké prostory asi uvidíme, na co se budova používá, kdo ji navštěvuje a pod. Podle Minského rámec obsahuje i víc informací o tom, za jakých okolností a jak ho je možné použít. Při snaze o reprezentaci lidských poznatků pomocí rámců se vychází z předpokladu, že kódování poznatků v lidské mysli je méně záležitost striktní a vyčerpávající definice , sle spíš vlastností spojených s objektem, které jsou v jistém smyslu typické pro svoji třídu -   prototypické objekty nebo   prototypy. Prototypický pták umí létat a tuto vlastnost mu automaticky přiřazujeme i přesto, že netypický pták (pštros, tučňák) létat neumí. Vrabec je tedy výstižnější reprezentant kategorie ptáků než pštros.

Rámec si mužeme představit jako formulář, tedy soubor rubrik, které jsou vyplněné položkami rozličných typů. Údaje v rubrikách mohou být opět názvy jiných rámců, čím se jednotlivé rámce mohou spojovat do hierarchických sítí. Rámce si tedy můžeme představit jako složitý uzel v síti, který má charakter jakéhosi formuláře.


Zpětné řetězení Formuláře v rámcových systémech