Expertní systémy

Neurčitost v pravidlových systémech




Něco o těchto stránkách

Hlavní stránka

Úvod kapitoly

Obsah

Literatura

Rejstřík

Odkazy jinam

Faktor určitosti pravidla

Mějme pravidlo Jestliže A, tak B. Faktor určitosti tohoto pravidla musí těsně souviset s hodnotami CF předpokladu a důsledku. Tento vztah vyjadřuje následující rovnice, známá jako metoda součinu:

CF(A,B) = CF(A) * CF(B).

Metoda součinu splňuje všechny základní požadavky, dané logikou a zkušenostmi. Jestliže totiž CF(A) = 1, čili předpoklad je úplně jistý, potom faktor určitosti pravidla je stejný jako faktor určitosti důsledku. Navíc je zde splněn i požadavek, aby hodnota CF pravidla nebyla vyšší než hodnota CF předpokladu.

Jak je vidět na připojeném příkladu, součtová metoda netvoří pouze jediný a jedině správný způsob, jak zjistit faktor určitosti pravidla. Jako příklad další možnosti může posloužit také často používaná metoda součtu pravděpodobností. V tomto případě se nepočítá zvlášť hodnota předpokladu, ale jednotlivé klauzule A jsou dány metodou součinu do souvislosti s důsledkem B (tzn. C1 = A1 * B,...), a následně se výsledky této souvislosti dosadí do vzorce

CF = C1 + C2 - (C1*C2).

Tento přístup nazýváme také optimistická algebra, protože výsledná hodnota CF pravidla je vyšší než hodnota obou klauzulí v předpokladu.


Faktor určitosti předpokladu Příklad