Expertní systémy

Historie znalostních a expertních systémů




Něco o těchto stránkách

Hlavní stránka

Obsah

Literatura

Rejstřík

Odkazy jinam

Znalostní systémy

Prakticky ihned po zkonstruování prvních počítačů vyplynula na povrch podobnost jejich práce s předpokládanými postupy intelektuální činnosti člověka při řešení úloh. Oba systémy - počítač i člověk - se z určitého hlediska dají chápat jako systémy, které zpracovávají symboly. Byli jsme schopni naučit počítače vykonávání určitých zpracování údajů - algoritmů. Existují nějaké principiální překážky, které by zabránily vykonávání i procesů jiných typů? Procesů, které více odrážejí myšlení člověka, jeho realitu, mnohoznačnost a neurčitost jeho světa?

Tyto otázky se snaží zodpovědět odborníci z oblasti umělé inteligence. Jejich výzkumy postupně vyprodukovaly poznání, že v některých případech jsou údaje a procedury spojené daleko těsněji než v případě algoritmů. Jak znásobit dvě celá čísla je procedura, popisující jednoznačně postup všeobecně platný pro libovolnou dvojici celých čísel. To, jak zjistit změnu míry nezaměstnanosti v závislosti na změně výšky minimálního platu, nebo v případě útěku mého křečka jeho předpokládanou polohu v 11 hodin večer, to jsou procedury velmi specifické a platné pro určité společensko-ekonomické formace, resp. pro konkrétního křečka v konkrétním bytě. Toto jsou poznatky - na rozdíl od údajů a algoritmů, které hromadně zpracovávají data určitého typu.

Ukázalo se, že poznatky je možné chápat jako drobné procedury pracující s velmi specifickými (a s těmito procedurami velmi úzce spojenými) údaji. Našly se i dostatečně účinné prostředky, jak takto chápané poznatky reprezentovat v pamětích počítačů. Postupně se začalo v laboratořích experimentovat s takovými systémy, v jejichž pamětích se poměr mezi počtem údajů a procedur, které s nimi pracují, začal snižovat. Tím se tyto systémy vzdalovaly od poměru, který charakterizoval dosud známé informační a databázové systémy. Novým systémům se začalo říkat znalostní systémy.

Časem se ukázala jejich praktická zajímavost. Začaly se vytvářet pro poměrně úzké oblasti profesionálních aktivit a zdokonalovaly se i možnosti, které poskytly uživatelům. Povaha jejich činnosti se stále víc přibližovala k tomu, co vykonávají specialisti nebo experti. Začaly se objevovat první expertní systémy a nové technologie postavené na bázi znalostních a expertních systémů - znalostní technologie.

Jako první se v roce 1971 zrodil na Standfordské univerzitě v Kalifornii programový produkt, který autoři pojmenovali DENDRAL. Tento systém interpretoval prvkové spektrogramy vznikající při analýze struktur složitých molekul neznámé látky. Úspěchy systému otvírali prostor na vytváření dalších expertních systémů. Hlavně medicínské aplikace se staly velmi přitažlivé. Mezi nejvýznamnější nepochybně patřil systém MYCIN.


Informační technologie Přítomnost a budoucnost znalostních technologií