Expertní systémy

Historie znalostních a expertních systémů




Něco o těchto stránkách

Hlavní stránka

Obsah

Literatura

Rejstřík

Odkazy jinam

Pravěk informatiky

Říká se, že determinismus sestoupil na zem z nebe. Myslí se tím, že představu o zákonitostech na Zemi začali lidé tušit na základě pravidelností, které pozorovali na obloze. Podobně by se dalo říct, že výpočetní technika vstoupila do našeho života z hospodářství. Na pozadí jejího vzniku vždy hráli svou úlohu praktické potřeby, např. bylo nutné vykonávat rozsáhlé, jedním člověkem těžko zvládnutelné výpočty v hospodářství.

Začátkem novověku sestavoval v Praze Johannes Kepler svoje slavné Rudolfínské tabulky, nevyhnutelně potřebné pro zkvalitnění námořní navigace. Množství výpočtů, které bylo potřeba udělat k dosáhnutí přesnosti, jakou si Kepler předsevzal, však přesahovalo množství lidí, které na jejich vykonávání mohl zaměstnat. Kepler tušil pomoc ve špičkové technice tehdejší doby proto se se svým problémem obrátil na slavného tübingenského mechanika Wilhelma Schickarda. Ten se stal autorem prvního návrhu mechanického kalkulátoru. První doklad o jeho návrhu se zachoval v dopise, který napsal Keplerovi v roce 1623.

V roce, ve kterém předložil Schickard Keplerovi svůj návrh, se narodil ve francouzském městě Clermont-Feerrand místnímu úředníkovi záviděníhodný syn. Měl rád svého otce natolik, že když ho viděl trápit se se zdlouhavými výpočty, jako dvacetiletý ho překvapil fungujícím prototypem mechanické kalkulačky. Její zdokonalené verze si možná ještě leckdo pamatuje z obchodů - byly to ty krásně zdobené "kasy" s klikou. Konstruktér jejich prototypu se jmenoval Blaise Pascal.

V souvislosti s rozvojem zaoceáské námořní plavby na začátku 19. století objevila britská koruna nutnost opět přepracovat a zdokonalit navigační tabulky pro svou obchodní i vojenskou flotilu. Na její objednávku pak teignmontský mechanik Charles Babbage v roce 1822 zkostruoval návrh mechanického počítače. Bylo to přibližně v té samé době, kdy Michael Faraday kladl svou okřídlenou otázku Páni, a jaký užitek máte z novorozence? těm, co zpochybňovali význam jeho pokusů s elektrickým proudem.

Elektrotechnika se stala dominující technologií doby, ve které žijeme. Představy mechaniků o počítání se podařilo přenést do podoby elektrického zařízení v roce 1915, kdy španělský inženýr a matematik L. Torres zkonstruoval první elektromechanický počítací stroj. V roce 1941 v Německu představil K. Zuse fungující prototyp počítače postaveného na bázi elektrotechniky, přibližně ve stejné době se začli zabývat konstrukcí počítače na bázi elektrotechniky i vědci z USA. Na Harvardské universitě to byl H. Aiken, který v roce 1944 představil svůj počítač MARK 1. Na Pensylvánské univerzitě vyvinuli pánové Eckert a Mauchly počítač ENIAC, jehož zdokonalením pak v roce 1945 vznikl JOHNNIAC, první počítač v dnešním slova smyslu - počítač tzv. von Neumannovy architektury.


Informační technologie