LSSDD - Lingvisticky strukturovaná softwarová databáze dotazů

Zadal:Ing. Martin Dostal, Ph.D.
Datum poslední úpravy:17.2.2020
Rok zařazení2019
Velikost:6.3 MB
Počet stažení:8
Zkratka:linguistic-db-lssdd

Popis produktu

Číslo projektu: DG16P02B009

Afiliace: Výsledek vznikl jako součást řešení projektu Ministerstva kultury číslo DG16P02B009: Zpřístupnění dotazů jazykové poradny v lingvisticky strukturované databázi.

Popis:
LSSDD je lingvisticky strukturovaná databáze dotazů, která vznikla ve spolupráci Ústavu pro jazyk český (ÚJČ) Akademie věd České republiky a Západočeské univerzity v Plzni (ZČU). Databáze slouží ke strukturovanému ukládání dotazů z jazykové poradny ÚJČ, který dále využívají zaměstnanci jazykové poradny i široká veřejnost. Pro přístup k databázi se využívá moderní webová aplikace.

Aplikace pracovníkům ÚJČ umožňuje strukturovaně anotovat odpovědi na dotazy, které jsou poradně pokládány typicky prostřednictvím telefonního hovoru. Dotazy lze dělit do oblastí (např. pravopis, stylistika) a kategorií (např. psaní velkých písmen v názvech). Odpovědi je možné vyhledávat mimo jiné i dle klíčových slov. Nejvýznamnější součástí databáze je rozsáhlá detailní analýza problému, která umožňuje flexibilní anotaci na různých úrovních popisu. Může jít o anotaci celého dotazu, jeho části, slova, hlásek, písmen a znaků.

Hlavním přínosem databáze je evidence nových a problematických jazykových jevů, jejich analýza, identifikace a spárování s jejich různými variantami. U vybraných jevů je možné identifikovat jejich vznik a průběh (zájem o jev). Tato aplikace je nástrojem k trvalému doplňování a rozšiřování databáze, a proto bude sloužit jako jakási kolektivní historická paměť jednak tvorby české normativní mluvnice a pravopisných pravidel, jednak jako co možná nejspolehlivější vědecky zpracovaný záznam o vývoji českého národního jazyka z perspektivy samotných uživatelů jazyka.

Veřejný přístup k databázi je poskytován zdarma a online: https://dotazy.ujc.cas.cz

Kontaktní osoba pro účely kontroly výsledku je: PhDr. Martin Prošek, Ph.D., Ústav pro jazyk český Akademie věd ČR, v. v. i., provozovatel strukturované databáze na adrese dotazy.ujc.cas.cz

Typ výsledku: S - strukturovaná databáze


Stáhnout

Použití produktu je vázáno licencí: ASL

Apache Software License v. 2 - možné open source i komerční použití zdarma



Soubory produktu

#NázevPopisVelikost
1.2-import_nahravek_do_LSSDD.pdf1126 kB
2.4-uzivatelska_prirucka_LSSDD.pdf2117 kB
3.3-programatorska_prirucka_LSSDD.pdf3354 kB
4.0-dokumentace_k_systemu_LSSDD.pdf270 kB
 

Aktualizováno 2012-04-23 10:17:01