Popis tématu

Bakalářská práce v oboru Informační systémy (Bc).

Využití běžných webových vyhledávačů k obohacení záznamů v databáziVe spolupráci s ÚDU AV se snažíme o rozšíření databáze zachycující inventární záznamy o sbírce obrazů Rudolfa II (www.inventariarudolphina.com). V souvislosti s tímto chceme vyzkoušet možnosti získání kontextuální dat z různých dalších pramenů. Uvažujeme o dvou způsobech:

i) Využití vyhledávače Google k rozšíření databáze. Návrh a realizace řešení, které na základě již pořízených obrazových dat bude schopné vyhledat podobné obrazy a výsledky zobrazit vědeckému týmu. Řešení by mělo být schopné odfiltrovat zcela totožné obrazy na základě kontextu nebo jiných indicií a naopak prezentovat obrazy relevantní a řadit výsledky dle relevance. V neposlední řadě musí být možné spravovat výsledky vyhledávání a označovat výsledky známé nebo nezajímavé a či jinak potvrzené a ty již v budoucnu dále nezobrazovat. Vyhledávání by mělo probíhat automaticky na pozadí v určených časových intervalech.

ii) Využití vyhledávače Google k rozšíření databáze. Návrh a realizace řešení, které na základě vědeckým týmem vybraných slov (zejména pak jmen autorů děl) bude schopné vyhledávat výskyty těchto slov zejména v digitální knihovně Google Books. Podobně jako u obrazových dat je třeba třídit data dle relevance a umožnit práci s výsledky vyhledávání. Oznáčování již známých výsledků tak, aby v budoucnu nebyly znovu zobrazovány. Vyhledávání by mělo probíhat automaticky na pozadí v určených časových intervalech.Bližší informace na osobní schůzce (může být i online).
Téma vypsal: Ing. Martin Kryl (UN 326)

Téma vypsal: Ing. Martin Kryl (UN 326)

Vypsáno pro akademický rok 2023/2024 dne: 2023-04-17

Rezervace tématu

Toto téma je zatím volné. Pokud o téma máte vážný zájem, vyplňte prosím následující formulář, kterým si téma zamluvíte (všechny položky jsou povinné).

Jméno a příjmení:

Studijní číslo: Email:

Aktualizováno 0