Přenos dat - UMTS


Podpora parametrů Quality of service

Požadavky uživatelů na poskytované služby jsou stále větší a operátoři se jim snaží vyhovět. Jedním z hlavních problémů, který je uživateli citlivě vnímaný, je přerušení, spadnutí právě probíhajícího hovoru. Proto byli už v systémech druhé generace zahrnuté mechanismy, které by zabránily těmto přerušením. Jedním z nich je alokování určitého procenta volných kanálů v každé buňce pro případ, kdy se uživatel pohybuje a potřebuje handover do nové buňky. Pokud by nebylo vždy volné určité procento kanálů, mohlo by se stát, že uživatel přicházející do dané buňky by neměl volný kanál a jeho hovor by musel být zrušený. Dalším příkladem jsou krátkodobé a dlouhodobé úniky v důsledku vícecestného šíření se signálu. Je definovaný určitý časový interval, ve kterém mobilní terminál nemusí mít dostatečný signál, ale hovor se neukončí pokud se v daném intervale signál obnoví. V tomto případě je menší zlo, když uživatel chvíli neslyší nic, než kdyby měl spadnout celý hovor. V systémech třetí generace se jde dále a je snaha implementovat do nich určitý stupeň záruky, že daná služba bude mít požadované parametry. V UMTS by měl uživatel mít možnost specifikovat svoje požadavky vůči síti a to vyžádáním si nosné služby (bearer service) se zvolenými parametry. Takovými parametry jsou:

- maximální přenosové zpoždění,
- kolísání zpoždění,
- BER (Bit error ratio, koeficient bitové chybovosti),
- přenosová rychlost,
- typ přenosu - CS (circuit switched, okruhově přepojovaný) nebo PS (packet switched, paketově přepojovaný), nebo také spojově a nespojově orientovaná komunikace,
- charakteristika přenosu - VBR (variable bitrate), CBR (constant bitrate).

Pro jeden mobilní terminál bude možné mít aktivovaných víc nosných služeb najednou, každou s jinými parametry QoS, ať už spojově nebo nespojově orientovanou. Jediným omezením bude kumulovaná bitová rychlost v daném rádiovém prostředí (součet rychlostí všech služeb bez ohledu na jejich další parametry).

Jak už bylo řečeno, uživatel má možnost zvolit si menší přenosovou rychlost než maximální. V případě, že by si mohl zvolit libovolnou rychlost, bylo by to těžko realizovatelné s ohledem na multiplexování uživatelů. Proto se při službách v reálném čase počítá s určitou granularitou přenosové rychlosti:

- pro maximální rychlost 2Mbit/s je krok 200kbit/s,
- pro maximální rychlost 384kbit/s je krok 40kbit/s,
- pro maximální rychlost 144kbit/s je krok 16kbit/s.

V mobilních komunikačních systémech třetí generace je okruh nabízených služeb velmi velký, a to z důvodu multimediálního charakteru služeb. Také je třeba říci, že neplatí ten model, že operátor sítě je i poskytovatelem služeb. Bylo by velmi nepraktické, aby byly všechny služby přesně definované, jako v sytémech druhé generace. Místo toho se definují jakési třídy, vymezující základní charakteristiky přenášené informace a požadavky na přenosový kanál. Samozřejmě základní služby (řeč, krátké zprávy apod.) a doplňkové služby podobné službám sítí druhé generace jsou definovány přesně. V UMTS se definovaly čtyři základní třídy služeb:

- konverzační třída,
- proudová třída,
- interaktivní třída,
- třída služeb na pozadí.

Tyto čtyři třídy v sobě zahrnují nejběžnější druhy multimediální komunikace.