Recenze

Zdroj: Bajt, leden 1995
Autor: Miroslav Virius


Borland C++ patří bezpochyby k nejrozšířenějším a nejsnáze dostupným překladačům jazyka C++. Kniha P. Herouta podává stručný návod, jak zacházet s programovým prostředím (IDE) a s překladačem Borland C++ verze 3.1 pro DOS.
První část je věnována programovému prostředí. Jednotlivé kapitoly vysvětlují postupně nabídky hlavního menu, významy voleb apod. Druhá část obsahuje přehled nejpoužívanějších knihovních funkcí. V dodatcích najdeme přehled "horkých kláves" pro ovládání prostředí, výklad o konfiguračních souborech a o předkompilovaných hlavičkových souborech.
Výklad je velice stručný, místy až na hranici ztráty informace. Vedle toho ale obsahuje místy osobní postřehy a zkušenosti, které v manuálech nenajdeme. (Některé ze zkušeností se ale zjevně vztahují k verzím starším než je 3.1 - např. poznámka o možnosti spustit prostředí najednou dvakrát).
Stručný přehled nejpoužívanějších knihovních funkcí, který najdeme ve druhé části knihy, mi připadá jako velice užitečný nápad; orientace v knihovnách je pro začínajícího programátora v jazyku C vždy jedním z klíčových problémů a takovýto přehled, uspořádaný podle oblasti použití, může opravdu pomoci. Najdeme zde samozřejmě jen nejzákladnější informace, neboť podrobnosti si může uživatel najít v manuálu nebo v návodě.
Jediné, co mi na této knize vadilo, byl její jazyk. Autor je zřejmě zastáncem teorie "nepřekládat, co není absolutně nezbytné", takže provádí double click myší na scroll bar a podobně. (Možná, že ani tu myš by nebylo třeba překládat...)
Celkově však představuje tato kniha zajímavý doplněk k manuálu. Je stručnější a snáze dostupná. Profesionálnímu uživateli manuál nenahradí, začátečníkovi může ale usnadnit první kroky.
 Zpět na seznam publikací 
 (Back to list of publications) 
 Zpět na seznam knih 
 (Back to list of books) 
 Zpět na popis knihy 
 (Back to book's description) 

Poslední změna (Last update): 29. 5. 1998
Počet přístupů od (Number of accesses since) 28.5.1998:
Pavel Herout