<<předchozí Hlavní stránka následující>>


Standard 802.16a

Přehled

Tento standard vznikl v dubnu 2003 jako rozšíření standardu 802.16. Rozšíření spočívá v konkrétní specifikaci parametrů MAC a fyzické vrstvy pro frekvenční pásmo 2-11 GHz a podporu Mesh topologie. Hlavní změna je v oproštění se od požadavku přímé viditelnosti mezi stanicemi (souvisí s frekvencemi). Tato změna pochopitelně vyžaduje rozšíření funkcionality fyzické vrstvy: rozšíření power-managementu, podpora Mesh topologie, detekce rušení (DFS 3) atd.

Rozšíření fyzické vrstvy

Fyzická vrstva byla rozšířena o možnost použití frekvencí 2-11 GHz a s tím související proštění se od požadavku přímé viditelnisti (NLOS- Non Line Of Sight). Dále byly vytvořeny další fyzické vrstvy s tímto souvicející. Původní specifikace fyzické vrstvy pro 10-66 GHz je dále nazývána jako WirelessMAN-SC.

Fyzická vrstva WirelessMAN-SCa

Používá stejné technologie jako PHY pro 10-66 GHz (Podpora TDD, FDD, TDMA, TDM...)
Rozšíření se týká frekvence- na 2-11 GHz a používaných modulací. V tomto režimu se nově používá modulace BPSK a 256-QAM. Princip BPSK lze nastínit zhruba takto:

Princip modulace BPSK, zdroj IEEE 802.16a

Dále se také používá řízení výkonu a to jak iniciální (při nastavení), tak i periodické (při provozu) a měření kvality přenosového kanálu.

Požadavky na systém:

Fyzická vrstva WirelessMAN-OFDM

Používá také frekcenční pásmo 2-11 GHz, je založena na OFDM (ortogonální frekvenční multiplex) a nevyžaduje přímou viditelnost.
OFDM:
Technologie OFDM umožňuje překonat obtíže způsobené NLOS šířením signálu. Princip spočívá v tom, že se frekvenční spektrum jednoho kanálu rozdělí na více subkanálů, prostřednictvím kterých se přenášejí samostatné signály. Každý subkanál přitom může používat odlišný způsob modulace dat; použitá modulace samozřejmě odráží konkrétní vlastnosti přenosového média (subkanálu). Takovýmto způsobem lze celý kanál pružněji a efektivněji využít:


Porovnání OFDM a single carrier modu, zdroj: WiMAX Forum


Rozšíření MAC

Mesh topologie

Byla doplněna podpora Mesh topologie. Zatímco u PMP může účastnická stanice komunikovat pouze se základovou stanicí, u mesh topologie je možné aby provoz procházel přes jinou účastnickou stanici, případně se přenosy mohou odehrávat mezi dvěma účastnickými stanicemi. Zavádí se nový termín Mesh BS (mesh základová stanice). Mesh základová stanice je každá účastnická stanice, která má přímé spojení 'ven' ze 'své' smyčky. V této souvislosti se také definují tři nové termíny 'soused' (neighbor), 'okolí' (neighborhood) a 'rozšířené okolí' (extended neighborhood). Soused je každá účastnická stanice se kterou má stanice spojení, sousedství je potom skupina všech sousedů na které má uzel přímé spojení a rozšířené sousedství jsou všichni sousedi.

Alokace pásma

U normy 802.16a odpadá udílení vysílacího práva na spojení. Požadavek na vysílání se vždy vztahuje k konkrétnímu CID, ale právo se přiděluje pro základní CID účastnické stanice (a ne pro konkrétní CID).

Podpora Mesh topologie

Volitelně je podporována Mesh topoligie. To má za následek ten fakt, že již nelze jendoduše oddělit downlink a uplink subrámce (jedna stanice může komunikovat s řadou dalších stanic a ne jen se základnou). Nicméně v typiských instalacích se vždy budou nacházet uzly které budou plnit základní funkčnost základové stanice.
Používá se buď distribuované plánování- veškeré přenosy jsou plánovány pouze v rozšířeném okolí do vzdálenosti dvou skoků. Toto plánování není nijak závoslé na základové stanici. Dále se používá centralizované plánování, při kterém je veškerý provoz plánován základovou stanicí (tudíž nemůže nastat kolize):


Naznačení centralizovaného plánování, zdroj IEEE 802.16a

Podpora fyzické vrstvy

Opět doplněna kvůli Mesh topologii:

<<předchozí Hlavní stránka následující>>