Jak nainstalovat SciTE


Pro psaní programů v Javě můžeme použít libovolný textový editor (klidně i poznámkový blok, pokud nebudeme mít k dispozici nic lepšího), který neukládá do výsledného souboru navíc žádné informace pro formátování (např. MS Word je pro tento účel naprosto nepoužitelný, protože do výsledného souboru ukládá spoustu nadbytečných informací, se kterými by si překladač při spouštění programu neporadil). Nevýhodou obyčejného textového editoru však je, že nezvýrazňuje syntaxi zdrojového kódu (nijak nám psaní programu nezpřehledňuje). Pokud potřebujeme jednoduchý editor pro psaní programů, který je bezplatně k dispozici, není náročný na obsluhu a pro jeho instalaci nepotřebujeme mít ten nejvýkonnější počítač s nekonečnou pamětí, je jednou z vhodných variant program SciTE.

Následující postup podrobně popisuje, jak program nainstalovat a "počeštit" (tzn. upravit tak, aby s námi komunikoval hezky česky :).

1. Instalace SciTE z CD PPA1
2. Stažení SciTE z Webu, nastavení češtiny
3. První krůčky v SciTE



Instalace SciTE z CD PPA1

Přestože až dosud byla zmiňována instalace programu SciTE, nejedná se v podstatě o instalaci jako takovou. Pro používání SciTE stačí pouze jeho překopírování a spuštění toho správného exe souboru. Jak tedy na to? Na CDčku, které je k dispozici pro předmět PPA1 se nachází potřebný soubor wscite.zip. Celý tento soubor je nutné rozbalit někam, odkud bude možné později program spouštět. Nejlepší takové místo je c:\Program Files\SciTE. Adresář obsahuje spoustu souborů (html, png, properties a další). Mimo jiné je v něm umístěn také soubor SciTE.exe. Tento soubor slouží pro spuštění programu.



Tip týdne: Je dobré umístit si zástupce exe souboru tak, aby byl po ruce (např. na pracovní plochu nebo do hlavního panelu).

Po spuštění programu (spuštění souboru SciTE.exe) se zobrazí následující okno - pracovní prostředí SciTE s nově vytvořeným nepojmenovaným dokumentem:





Stažení SciTE z Webu, nastavení češtiny

Pokud nemáme zrovna k dispozici CDčku PPA1 a potřebujeme SciTE, nemusíme zoufat. Stejně jako většina free SW je možné program SciTE stahnout z WEBu, konkrétně z http://sourceforge.net/projects/scintilla/files/SciTE/2.28/wscite228.zip/download. Zde je možné stáhnout anglickou verzi programu.

Samotná instalace anglické verze probíhá obdobně výše popsanému postupu. Po překopírování všech potřebných souborů s námi však SciTE zatím komunikuje pouze anglicky. Pro počeštění programu je zapotřebí pouze překopírovat jediný soubor do adresáře wscite. Jedná se o soubor locale.properties (je k dispozici na CD PPA1). Jakmile soubor překopírujeme do složky c:\Program Files\SciTE, program začne komunikovat česky.





První krůčky v SciTE

SciTe jsme si tedy naintalovali, můžeme se pustit do našeho prvního programu v Javě. Pro rychlejší práci umožňuje SciTE použití mnoha klávesových zkratek. Několik základních, které při psaní programů pravděpodobně využijete:

F1   nápověda
F3   najít další
F4   další zpráva
F5   spustit
F7   sestavit
F8   zobrazit výstup
F11   celá obrazovka
ctrl + O   otevřít
ctrl + S   uložit
ctrl + N   nový
ctrl + F7   kompilovat
shift + F5   vyčistit výstup
shift + F8   zadání paramerů


Pokud napíšeme úplně nejjednodušší program, bude vypadat přibližně tak, jak je ukázáno na následujícím obrázku. Napsaný program je před jeho samotným spuštěním nutné zkompilovat (ctrl + F7) a pak už můžeme program spustit (F5). Pokud máme zobrazený výstup (spodní oddělená část okna), SciTE nás informuje o prováděných akcích a jejich úspěšnosti. Na obrázku je ukázána situace, kdy byl program bez chyb a byl tedy zkompilován a následně spuštěn, aniž by systém nahlásil jakoukoli chybu.



Pokud SciTE není schopen zahájit kompilaci nebo spuštění programu, nepostupovali jsme pravděpodobně při instalaci Javy standardním způsobem a máme Javu nainstalovanou v jiné adresářové struktuře. Nejedná se však o neřešitelný problém. Je pouze nutné provést přenastavení cest v souboru cpp.properties, který je umístěný v adresáři wscite. Téměř na konci tohoto souboru jsou uloženy tři řádky udávající cestu k instalaci Javy.



Tyto cesty je nutné změnit v závislosti na skutečném umístění Javy. Po této změně by již neměl být s kompilací ani spouštěním programů v Javě žádný problém.

SciTE umožňuje provádění nejrůznějších nastavení uživatelského prostředí. Tyto změny lze uložit jejich zapsáním do souboru SciTEGlobal.properties, který je přístupný přímo z programu SciTE přes menu (Nastavení -> Otevřít společný soubor nastavení). Takové úpravy jsou však určené pro pokročilejší uživatele. My, jako začátečníci, je nebudeme potřebovat.