Zadání pro studijní obor: Informatika
Název: Mikroframework na bázi komponent Symfony pro publikování vědeckých projektů
Motivace:
Na KIV byla úspěšně obhájena diplomová práce "Aplikace s možností injekce chyb pro ověřování kvality testů". Jejím výsledkem je aplikace UIS (University information system), což je pseudorealistická netriviální aplikace. Na ní je navázané množství dalších artefaktů. Jsou to chybové moduly, sady testů, systém pro přípravu aplikací s injektovanými chybami apod.
Celý tento systém nazývaný TbUIS (Testbed UIS) je třeba zpřístupnit odborné veřejnosti formou webových stránek s následujícími omezujícími podmínkami:
Zadání:
Cílový operační systém: není podstatný
Jazyk a technologie: Php, composer, Twig, HTML 5 + CSS3, responzivní design, Bootstrap
Charakter práce: Vývojářská. Práci je možné zpracovávat na domácím PC.
Vhodné pro: Student, který ovládá webové technologie.
Bakalář: Jan Čarnogurský
Zadání pro studijní obor: Informatika
Název: Generování automatizovaných funkcionálních testů
Motivace:
Na FEL ČVUT je vyvíjen nástroj Oxygen (dříve PCTgen) pro přípravu procesních testů. Výstupem programu jsou scénáře procesních testů, které jsou však na značně abstraktní úrovni. To znamená, že se jimi může orientačně řídit tester při manuálním testování aplikace. Bylo by výhodné generovat nikoli scénáře, ale přímo automatizované funkcionální testy.
Na KIV byla úspěšně obhájena bakalářská práce "Generování testovacích datasetů". Tato práce dokázala na triviální webové aplikaci, že koncept generování automatizovaných testů s využitím Oxygenu je reálný.
Dále byla na KIV úspěšně obhájena diplomová práce "Aplikace s možností injekce chyb pro ověřování kvality testů". Její výsledek UIS (University Information System) představuje pseudorealistickou webovou aplikaci střední složitosti. Funkčnost této aplikace byla důkladně ověřena při jejím vývoji stovkami funkcionálních testů. Tyto testy a jejich podpůrné knihovny jsou volně k dispozici a jsou šířeny v rámci projektu Testbed UIS. Hlavním důvodem, proč byla aplikace UIS vyvíjena, je její předpokládané použití pro výzkum nových testovacích metod. Z tohoto důvodu mohou být do UIS programově injektovány softwarové chyby. Roszah a závažnost těchto chyb záleží jen na potřebách výzkumníků. Takto je možné připravit značné množství tzv. "poruchových klonů" UIS.
Cílem práce je prakticky ukázat synergický efekt z možnosti spojení Oxygenu a již existujících knihoven testů. Při běžně používaném vývoji jakékoliv webové aplikace totiž musí současně s jejím vznikem vznikat i sada funkcionálních testů a jejich podpůrné nástroje (tj. knihovna). Rovněž tak musí (měl by) být připraven diagram stavů a přechodů, který lze překreslit v Oxygenu. Dodáním dalších informací do popisu v Oxygenu lze dosáhnout stavu, kdy bude možné automaticky generovat libovolné množství funkcionálních testů programem, který bude řízen parametricky. To finálně představuje stav, kdy ze schématu činnosti aplikace připravené v Oxygen budou připraveny testovací sady jejichž automatizovaná činnost zajistí (téměř úplné) pokrytí postupným kompletním průchodem aplikací. Tím se značně zvýší protestovanost celé aplikace.
Zadání:
Cílový operační systém: není podstatný, zdrojové kódy budou napsány v Javě
Jazyk a technologie: Java, XML, JUnit, Selenium Web Driver
Charakter práce: Experimentální. Práci je možné zpracovávat na domácím PC.
Vhodné pro: Student, který je schopen experimentální práce.
Bakalářka: Jitka Poubová
Poslední změna: 1. 10. 2018
Pavel
Herout