Expertní systémy

Reprezentace poznatků




Něco o těchto stránkách

Hlavní stránka

Úvod kapitoly

Obsah

Literatura

Rejstřík

Odkazy jinam

Báze poznatků v produkčních systémech

Pravidla, uložená v bázi poznatků, mají tvar

Jestliže P1 & P2 &...& Pn takQ1 & Q2 &...& Qn.

Na levé straně jsou předpoklady P1, P2,...,Pn, při jejichž splnění vykoná inferenční mechanismus akce (důsledky) z pravé strany.

Podmínky i důsledky, zapsané v bázi faktů, mají většinou tvar uspořádaných trojic (objekt, atribut, hodnota). Například (Žulina, věk, 5) vyjadřuje údaj, který se týká křečka Žuliny, a který atributu   věk přiřazuje hodnotu 5 měsíců. Pravidlo v produkčním systému zabývajícím se chovem křečků by pak mohlo být například

Jestliže (Žulina,věk,5) & (Žulina, pohlaví, samička) & (Žulina, Pascie, pár) pak (Žulina, gravidita, možná).

Z pochopitelných důvodů je někdy výhodné nahradit konkrétní objekty a hodnoty obecnějším vyjádřením, objektem, který bude zastupovat celou třídu objektů. Tím se jednak zvýší vyjadřovací schopnost celého systému, jednak se omezí redundance, neboť místo celé skupiny pravidel postačí jedno.

V následujícím příkladě budeme třídu označovat hvězdičkou před názvem třídy objektů, resp. třídy hodnot.

Jestliže (*křeček, věk, *číslo) & (*číslo větší 2) & (*křeček, pohlaví, samička) & (*křeček, *sameček, pár) pak (*křeček, gravidita, možná).

Názvy tříd objektů můžeme chápat jako proměnné, přičemž v jednom pravidle je každý výskyt názvu třídy (*křeček, *číslo) chápaný jako konkrétní údaj o nějakém objektu.


Produkční systémy Báze faktů