Instalace Oracle 8.0.5 pro Windows NT



Konfigurace a vytvoření databáze

11. krok

Po úspěšné instalaci programového vybavení instalátor přejde ke konfiguraci databáze :

Konfiguraci nově vytvářené databáze provedete pomocí programu Oracle Database Assistant, který instalátor automaticky spustil. Zde stiskneme pouze tlačítko "Next" :

Oracle Database Assistant můžete samozřejmě použít i pro pozdější konfiguraci nových databází a lze jej nalézt ve startovním menu v oddílu Oracle pro Windows NT :

12. krok

V dalším okně opět můžete nechat volby tak, jak jsou nastaveny :

Případně můžete změnit znakovou sadu (Change Character Set...), ve které bude ukládán text do databáze. Ve Windows NT je rozumné ponechat volbu EE8MSWIN1250 (CP-1250), na UNIXových systémech zase EE8ISO8859P2 (ISO-Latin-2) :

13. krok

V dalším dialogovém okénku zvolte jméno databáze, identifikátor systému (System IDentifier) a interní heslo. Jméno i SID volte krátké bez speciálních znaků a mezer.

14. krok

Další konfigurační parametry nechte beze změny :

15. krok

V dalších krocích nakonfigurujete velikost, jména a další parametry tzv. prostorů pro tabulky (tablespaces). První z nich je System tablespace, ve kterém je uložen katalog (Data dictionary). Zde nic měnit nemusíte :

16. krok

Další na řadě je prostor pro objekty uživatelů. Jeho velikost je dobré zvětšit pokud hodláte mít uloženo v databázi větší množství dat nebo více uiživatelů. Pro vaše účely bude stačit 32 Mbyte s dostatečnou rezervou :

17. krok

Rollback prostor slouží k ukládání dosud nepotvrzených dat. Parametry nechte beze změny :

18. krok

V Index prostoru jsou uloženy datové struktury indexy (B*-stromy, bitové mapy apod.). Zde opět nemusíte nic měnit :

19. krok

Temporary prostor je využíván k ukládání dočasných dat, mezivýsledků dotazů, třídění apod. Zde z čistě praktických důvodů zkratťe jeho jméno na TMP ;-)

20. krok

Parametry žurnálových souborů nechte na pokoji :

21. krok

... stejně tak ponechte další volby, pouze si vzpomeňte na DB1 co je to tzv. checkpoint :

22. krok

Parametry určující velikost sdílené paměti nárokované systémem Oracle a velikosti vyrovnávacích pamětí také nemusíte měnit :

23. krok

Informace umožňující případné ladění systému Oracle budou uloženy do následujících adresářů. Opět nic neměňte :

24. krok

Tímto jste nakonfigurovali novou databázi a můžete ji nyní vytvořit. Doporučuji však informace o konfiguraci uložit do souboru a nechat vytvořit dávkový soubor, který databázi vytvoří. Pokud se vám podaří nevhodným zásahem systém Oracle "zbořit", stačí když provedete reinstalaci a po ní spustíte tuto dávku. Odpadne tím zdlouhavá konfigurace vytvářené databáze :

Samozřejmě si poznamenejte, jak se dávka jmenuje a kam jste ji uložili :

25. krok

Taky už jste si mysleli, že to nebude třeba ? Nezapomeňte se pak opět přihlásit jako Administrator ;-)

26. krok

Nyní můžete spustit dávku, která vytvoří novou databázi. Vzhledem k tomu, že v systémovém prostoru je vytvářeno velké množství objektů reprezentujících katalog databázového systému, potrvá tato akce delší dobu (Pentium-II Celeron, 400 MHz, 128 MB RAM : 10 - 15 minut) :


Konfigurace služeb Windows NT