Elektronické odevzdávání domácích úloh

Poznámka:
Toto je detailní návod. Na cvičeních bude celý popsaný postup se studenty nacvičován a to celkem třikrát.

Obsah


Domácí úlohy budou odevzdávány výhradně v elektronické formě a jejich správnost (validita) se bude kontrolovat též elektronicky.

1. Princip

Odevzdávané úlohy jsou kontrolovány tzv. "validačním serverem", který porovná výstup odevzdaného programu s výstupem referenčního programu od vyučujícího. Tyto výstupy musí být naprosto shodné (včetně malých a velkých písmen, mezer, ...).

2. Příprava programu

2.1 Název souboru

Název odevzdávaného souboru je uveden v zadání úlohy. Toto pojmenování je nutné přesně dodržet (včetně malých a velkých písmen), jelikož se podle něj určuje referenční program pro kontrolu. Nejvhodnější způsob tedy je název zkopírovat a pozorně upravit jen vaše osobní číslo.

Všechny domácí úlohy mají název souboru dle jednotného schématu. Ppa1_cv04_1_A06999.java se tedy skládá z několika částí oddělených podtržítkem. Jednotlivé části názvu mají následující význam:

2.2 Zjištění formátu výstupu

Formát výstupu se zjistí z výstupu referenčního programu, tento výstup si lze prohlédnout v zadání úlohy po kliknutí na odkaz "výstup".

Ukázka referenčního výstupu:

Poznámka: Výstup vašeho programu se začne porovnávat až po vypsání řetězce "---Vysledky---". Výstup před tímto řetězcem je validátorem ignorován.

2.3 Zjištění různých výstupů v závislosti na vstupech

Každá úloha má ke stažení svůj .class soubor. Tento soubor je možno stáhnout, spustit a testovat chování programu při různých vstupech. Referenční .class soubor stáhnete po kliknutí na název programu v zadání.

Pokud chcete referenční program spustit, otevřete v Total Commanderu adresář, do kterého jste referenční .class soubor uložili a do dolního políčka napište cmd a stiskněte Enter (spuštění příkazové řádky). Pro spuštění referenčního programu napište do příkazové řádky:
java Ppa1_cv02_0_A06999

Poznámka pro "dovedy":
Soubor .class je chráněn proti tzv. zpětnému inženýrství. Je určitě snažší napsat úlohu znovu, než se pokoušet dekódovat .class soubor.

3. Odevzdání zdrojového souboru .java pomocí Portálu ZČU

3.1 Přihlášení do portálu ZČU

Do prohlížeče zadejte adresu "https://portal.zcu.cz". Po načtení stránky se může objevit varování o používaném certifikátu. Dle vašeho prohlížeče se varovné hlášení liší:

Po načtení úvodní stránky portálu klikněte na tlačítko "Přihlášení".

V nově zobrazeném okně vyplňte vaše Orion uživatelské jméno a heslo a klikněte na tlačítko "Přihlásit".

3.2 Odevzdávání prací

Po přihlášení klikněte na "Moje studium" a poté klikněte v levém menu na "Odevzdávání prací".

Vidíte základní portlet pro odevzdávání prací ze všech předmětů. Portlet má mnoho možností, chcete-li se o nich dozvědět podrobněji, klikněte na nápovědu v pravém horním rohu. Principiálně však zde můžete své práce elektronicky odevzdávat a své odevzdané práce si prohlížet a zpětně "stahovat".

Pro odevzdávání nejprve vyberte z nabídky předmětů "KIV/PPA1".



Po výběru předmětu se zobrazí stránka s možnostmi odevzdávání. Pro odevzdávání domácích úloh je určen blok "Domácí úlohy".



Odevzdávání začíná kliknutím na odkaz "Odevzdat práci" v sekci "Možnosti".

Po kliknutí na odkaz se objeví okno "Odevzdat práci". Zde klikněte na tlačítko "Vybrat soubor". Jakmile vyberete soubor, klikněte na tlačítko "Odevzdat".
Poznámka: Odevzdávejte soubor s příponou .java ne s příponou .class.



Pokud vše -- včetně validace -- proběhlo úspěšně, zobrazí se vám informace, že je vše v pořádku.



Pokud došlo k chybě, zobrazí se červená chybová hláška. Okamžitě po odevzdání totiž Portál automaticky zašle vaši úlohu validátoru, který rozhodne o správnosti. Rozhodne-li, že program nevyhovuje, je třeba program opravit a odevzdat znovu -- viz dále.

3.3. Prohlížení odevzdaných domácích úloh

Odevzdané soubory je možno prohlížet a stahovat. Odevzdané úlohy nejdou z portálu smazat.
Pokud chcete prohlížet vaše odevzdané soubory, klikněte na odkaz "Práce" v sekci Možnosti. Alternativně je možné kliknout na ikonu "Odevzdané práce", následně vybrat předmět PPA1,
okruh témat "01 - Domácí úlohy" a téma "DU - Jednotlivé domácí úlohy".



Zobrazí se vám seznam všech odevzdaných úloh. Stav úlohy udává stav ve sloupečku "Hodnocení" - "Autom. validace". "OK" znamená, že úloha je správně, "Špatné výsledky" znamená, že je v úloze chyba. Po kliknutí na výsledek validace se dozvíte podrobnosti.

Pokud by se stalo, že Vám portlet po úspěšném odevzdání domácího zmizí, můžete ho zobrazit odšktnutím tlačítka "Zobrazit jen kde mám práci". Jakmile nebude toto tlačítko zašktnuto, portlet se Vám opět zobrazí, jak je ukázáno na následujících obrázcích.

 

 

4. Odevzdaná domácí úloha není správně

Pokud byla Vaše odevzdaná úloha označena validátorem jako chybná, informuje Vás o tom zpráva "Špatné výsledky" v prohlížení odevzdaných úloh. V tomto případě je nutné úlohu opravit a odevzdat znovu. Podrobnější informace o chybě v úloze můžete získat kliknutím na odkaz "Špatné výsledky" v sekci "Autom. validace".



Ukázka výsledku validace:



Ve výpisu je červeně označen rozdíl ve výstupu referenčního a vašeho programu. V tomto případě došlo k neshodě u velkých a malých písmen, kdy váš program používá malá písmena a referenční program velká. Na základě této informace byste měli být schopni opravit váš program.

Výsledek validace můžete zobrazit i u správných úloh a to kliknutím na odkaz "OK" v sekci "Autom. validace".