front_left
center
front_right
Untitled Document

Zvukové podpisy


Když už umíme doručit zvuky k danému uchu, zbývá už jen jedna věc. Vytvořit zvukový podpis virtuálního reproduktoru a vložit ho do zvuku. Na dalším obrázku můžeme vidět co se bude dít s krátkým impulsem generovaným reproduktorem v uzavřené místnosti.První špička znázorňuje zvuk, který k uchu dorazí přímou cestou. Ostatní špičky pak znázorňují různě odražené zvuky. Aby ucho mohlo určit přesnou polohu zdroje zvuku, je nutné celý tento zvukový podpis uměle vytvořit. Přesným vytvořením těchto podpisů vznikne virtuální reproduktor.


Tato technologie umožní vytvoření prostorového zvuku za pomoci dvou reproduktorů. Posluchač nemusí hledat místo pro umístění dalších reproduktorů. Dá se očekávat, že se toto řešení stane oblíbeným pro malé domácí sestavy s DVD přehrávačem – bude totiž levnější a odpadá problém se správným umístěním zadních reproduktorů. Na druhou stranu určitě nemůže plně nahradit skutečnou soustavu pěti reproduktorů.
V současné době se již objevují informace o integraci této technologie do dvou nejznámějších programů na přehrávání DVD – InterVideo WinDVD a CyberLink PowerDVD. Dále by se měl v brzké době objevit DSP čip pro použití ve spotřební elektronice. Virtuální prostorový zvuk je možné vytvořit ze zdroje DOLBY DIGITAL a DOLBY PRO LOGIC II.

rear_left
rear_right