front_left
center
front_right
Untitled Document

Převod sterea do prostorového zvuku

Existuje několik způsobů, jak převést stereo stopu do 5.1 prostorové stopy.
Technika #1:
Použijte Dolby Pro-Logic dekóder pro dekódování stereo stopy do levého, pravého, středového a prostorových kanálů. Potřebujete tedy vygenerovat dva prostorové kanály z jednoho prostorového kanálu. Existuje několik technik, jak tohoto dosáhnout. Nejlepší cestou je asi využití úzkopásmového filtru. To ukončí vytváření levého a pravého kanálu z Dolby Pro Logic dekódované prostorové stopy. Nejlepším typem je parametrický filtr.
Pokud posílíte frekvenci na jedné straně, můžete poté oříznout frevenci na straně druhé. Mezi nejlepší patří SRS Labs hardwarové dekódéry  pro konverzi mono či stereo signálů do 5.1 s použitím funkce nazývané Xtract.

Technika #2:
Tato technika je založena na využití prvních odrazů a reflexe. Vychází z dobře známého Haasova efektu.Ten dovoluje i v případě splývání zvuků lokalizovat zdroj prvního zvuku
Opět využijete rozdílovou informaci nalezenou odečtením levého kanálu od pravého(Left - Right). Tímto vytvoříte monofonní signál, který zahrnuje oba levé a pravé kanály kromě středového. This is how many of the earlier karaoke vocal remover system worked. So any sound that appears equally in both the left and right channels is cancelled out (L-R). You are left with what is called the difference information.
Dále vezmete tento monofonní  rozdílový kanál a pustíte ho do reverb/early reflections generátoru, který vytvoří simulovaný stereo výsledek. Hlavní myšlenkou je vytvořit vzájemně rozdílné stereo výstupy. Pokud využíváte digitální audio editor, poté můžete použít stejný mono reverb s rozdílným nastavením – např. s jinou vzdáleností. Nasměrujte mono výstup jednoho odrazu do levého prostorového kanálu a výstup druhého do pravého prostorového kanálu.
Pro středový reproduktor získáme signál snadno – sečteme jen levý a pravý přední kanál. Pro poslech hudby je dobré snížit hlasitost středového reproduktoru o -6dB až -12dB. Můžete také odebrat nízké frekvence (cca. pod 50 Hz). Because of the Center Front speaker's location you may need to lower frequencies between 2.2kHz and 3kHz by about -3dB or so. This will keep the width of the front speakers wide as the Center Front speaker will tend to collapse the "Stereo" soundfield.
Další postupy lze nalézt na těchto odkazech:
TC Electronic's Unwrap algoritmus využívaný v TC Electronic System 6000 audio procesoru.
SRS Labs hardware decoders pro převod mono či stereo signálů do 5.1 s využitím funkce Xtract.

 

SRS LabsGoto: Dolby DigitalGoto: DTS

rear_left
rear_right