front_left
center
front_right
Untitled Document

Slovníček:

Dolby Stereo – zvukový systém již z poloviny 70. let, kdy byly do dvou optických stop filmového pásu zakódovány čtyři kanály.
Dolby B, C, S, A, SR – označení variant redukce šumu. Pro věrnou reprodukci je nutné při záznamu i přehrávání stejný systém. Dolby B, C, S jsou určeny především pro domácí využití.
Dolby HX Pro – princip magnetického záznamu. Oproti Dolby B, C, S, A, SR je použit pouze při záznamu. Výsledkem je vyšší odstup signál/šum.
Dolby Pro-Logic (Dolby Surround) – čtyřkanálový upravený formát Dolby Stereo určený zejména pro domácí využití. Jeho čtyři kanály jsou kódovány do dvou stereofonních kanálů. V tomto formátu jsou často nahrány videokazety i některá DVD.
Dolby Digital – šestikanálový systém formátu 5.1. Obsahuje pět kanálů s plným rozsahem a šestý pro nízkofrekvenční efekty. Dnes představuje nejrozšířenější zvukový systém DVD filmů.
Dolby Digital EX – novější podoba Dolby Digital, která přidává jeden či dva zadní střední monofonní kanály. Označuje se také jako systém 6.1, resp. 7.1.
Dolby Headphone – systém určený pro stereofonní sluchátka, který by měl poskytnout prostorovější vjem.
Dolby Virtual Surround – tato technologie se snaží dvěma reproduktory simulovat zvuk prostorový, který by se měl blížit podání 5.1 reproduktorové soustavy. Dále také umožňuje simulovat tzv. široký mód pro prostorovější poslech z reproduktorů umístěných blízko u sebe
DTS (Digital Theater System) – diskrétní, vícekanálový (5.1) digitální zvukový formát s plným rozsahem. Oproti Dolby Digital se vyznačuje nižší kompresí a poskytuje tak více zvukových detailů.
DTS ES – zvukový formát DTS rozšířený o podporu 6.1 či 7.1 kanálů
DTS NEO-6 – vytváří sedmi- nebo osmikanálový prostorový zvuk z klasické stereofonní nahrávky.
SDDS (Sony Dynamic Digital Sound) – osmikanálový zvukový systém používaný výhradně v kinech. Oproti jiným systémům obsahuje kanály pro tzv. pravý a levý střed.
LFE (Low Frequency Effects) – zvláštní kanál pro přenos zvukových efektů v nejnižší části kmitočtového spektra. Vytvořen je buď pásmovou propustí všech kanálů nebo je zaznamenán samostatně. Přehrávání LFE kanálu zajišťuje subwoofer.
Subwoofer – reproduktor pro velmi nízké frekvence (obvykle 15–120 Hz)
THX – sada norem, standardů a doporučení firmy Lucasfilm. Certifikát THX zaručuje, že zařízení splňuje vysoké nároky na věrnost zvuku zejména při sledování filmů DVD.

rear_left
rear_right