front_left
center
front_right
Untitled Document

Studiové procesory

Kurzweil KSP 8Mezi zavedené výrobce digitálních procesorů nově přichází firma Kurzweil, známá špičkovými syntezátory a řadou digitálních pian. Použitá technologie vychází z prvků karty KDFX. Ta je součástí řady syntezátorů K2600, případně volitelným doplňkem pro K2500. Výkon procesoru KSP 8 je ovšem v porovnání s KDFX více než dvojnásobný a je rozdělen na šestnáct DSP jednotek. Ty lze jakkoliv rozdělit a přiřadit na osm efektových sběrnic, volitelně podle náročnosti použitých algoritmů. Těch je celkem 249 a jsou dále zkombinovány do více než 600(!) efektových presetů. Separátně je možné používat kombinaci mono, stereo a prostorových efektů. Každý vstup navíc obsahuje ekvalizer, za kterým následuje stereofonní nebo vícekanálová panorama. Zřejmě není typ efektu, který by nebyl součástí alespoň několika algoritmů. Výčet je opravdu dlouhý - reverb, delay, chorus, flanger, phaser, enhancer, distortion, lampová simulace, všechny druhy dynamických procesorů (kompresor, expander, limiter, gate..), kruhový modulátor, tremolo, pitch, parametrické i grafické ekvalizery, nebo unikátní Kurzweil procesor Laserverb. Konektorové pole základní verze KSP 8 obsahuje čtyři audio vstupy a výstupy v analogové podobě. Společně s jedním digitálním stereofonním párem AES/EBU procesor umožňuje použití šesti audio kanálů. Pro rozšíření se nabízí karta s další analogovou čtveřicí nebo osm digitálních kanálů AES/EBU (S/P DIF), optický formát ADAT, Tascam (TDIF) a Kurzweil KDS. Tři posledně jmenované karty navíc obsahují BNC konektor synchronizace Word Clock.

Lexicon 960L

  

Jestli ovšem nějaká značka procesorů tvoří studiový standard, snad nikdo nemůže vyslovit jiné jméno než Lexicon. Prvních velkých úspěchů již na sklonku sedmdesátých let zaznamenal procesor 224, který v roce 1984 následoval Lexicon 480L. Na celých patnáct let se bezpochyby stal nejznámějším a nejuznávanějším studiovým procesorem. Jeho dálkový ovladač LARC v podobě bílé krabičky s šesticí tahových ovladačů a displejem leží na mixážních pultech naprosté většině profesionálních studií po celém světě.
S příchodem nového tisíciletí byl čas předat žezlo následovníkovi. Je to Lexicon 960L. Samotná jednotka zabírá čtyři jednotky 19" racku, i když čelní panel obsahuje pouze síťový vypínač, mechaniku CD-ROM a disketovou mechaniku 3,5". Daleko zajímavější pohled nabízí zadní panel. Osm analogových vstupů, stejný počet výstupů a současně čtyři páry stereofonních vstupů a výstupů AES/EBU.
Pro plně digitální studia je i verze bez AD/DA převodníků. Ta je označená jako 960L/D. Procesor používá 24bitové rozlišení a vzorkovací frekvenci až 96 kHz. Dvojnásobek dosavadního kmitočtu 48 kHz ovšem dělí výkon procesoru na polovinu. I tak umožňuje současné použití dvou stereo jednotek nebo jedné s pěti vstupy a výstupy. V rozlišení 48 (nebo 44,1) mohou nezávislé stereofonní jednotky být čtyři, případně dvě pětikanálové.
Alespoň na pohled nejzajímavější částí bude ovšem samotný ovladač. Ten po svém předchůdci zdědil nejen základní princip ovládání, ale i příjmení. Osm tahových faderů pro zadávání hodnot je na LARC 2 ovšem motorizovaných, dotykově citlivých, stejně jako na některých mixážních pultech. Je tak dosaženo maximálně precizní možnosti editace. Nezbytnou součástí je i joystick prostorové panoramy, který rovněž slouží jako přiřaditelný kontroler. Základní šestici typů reverbu tvoří: ambience, chamber, plate, reverse, random hall a ambient chamber.

Drawmer Six PackSurroundové procesory, tedy alespoň ty dynamické, nemusejí ovšem být výhradně digitální. Analogový kompresor uvedla v nedávné době firma Drawmer. 19" rack o výšce 3U nese název Six Pack a je na trhu vůbec prvním dynamickým procesorem pro vícekanálový mix. Každý ze šesti kanálů je možné použít i nezávisle, proto je k dispozici rozmezí formátů mono / stereo / 5.1 surround. Jednotlivé moduly jsou odvozeny z kompresoru Drawmer DL 241 a v podobě procesoru Six Pack zahrnují separátní expander / gate, kompresor s ručním nebo automatickým nastavením a limiter. Součástí šestého kanálu je navíc frekvenční filtr nastavený na 120 Hz. Umožní vytvoření separátního LFE kanálu z původní záznamu, který tuto samostatnou informaci neobsahuje (např. 5.0). A jak se na profesionální procesor sluší a patří, Six Pack nabízí hardwarový bypass (signál prochází skrz při vypnutém napájení).

rear_left
rear_right