front_left
center
front_right
Untitled Document

Ovládací pulty a kontroléry

Digidesign Edit Pack
Přímo pro surroundové aplikace v systému ProTools byla vytvořena ovládací jednotka Edit Pack. Patří do rodiny modulárního systému Pro Control, bez kterého ji nelze samostatně použít. Hlavní součástí jsou dva motorizované, dotykově citlivé joysticky. "Digi Panners" vycházejí z technologie použité již na faderech ovladače Pro Control. Ty pracují s 10bitovým rozlišením polohy - 1024 pozic, které jsou pak dále softwarově interpolovány na rozsah 24 bitů. Edit Pack je kromě 70 tlačítek s vlastní funkcí vybaven klasickou QWERTY klávesnicí a "myší na zádech" - trackballem. Pro vícekanálový mix a mastering je neocenitelnou součástí osm sloupců signalizace výstupní úrovně s rozlišením do 40 segmentů. Zkrátka systém, na kterém je opravdu radost pracovat.

JL Cooper MCS
Tradiční a široká je řada univerzálních ovladačů kalifornské firmy JL Cooper. Celá řada doplňků je řešena jako expanzní moduly ovladače MCS-3800 (Media Command Station), ale lze je použít i zcela samostatně. Pro surroundový mix je přímo určen MCS Orbiter, motorizovaný joystick. Jako některé dražší systémy je zároveň dotykově citlivý, čímž umožňuje opravu a editaci již zaznamenaného průběhu automatizace. Součástí panelu je dále pětice otočných knobů a devět tlačítek.

Gallery


Řada ovladačů je i v sortimentu firmy Gallery, známé zejména pro řadu "šikovných" SW aplikací. Vedle samotného joystiku je součástí pět programovatelných tlačítek. Díky ovladačům je Axis kompatibilní pro plugin SmartPan Pro od Kind Of Loud a Dolby Surround Tools 2.0. Jako nezanedbatelná výhoda se jeví dostupnost USB i ADB verze současně. Axis se tak může stát součástí starších počítačů Power Mac, kde místo dnešního standardu v podobě universální sériové sběrnice (USB) je ADB (Apple Desktop Bus) jedinou možnost propojení. Profesionální verze surroundového ovladače od Gallery nese název Mission Control. Funkcí i vzhledem se výrazně podobá ovladači Edit Pack od Digidesign. Joystick obsahuje totiž pouze jeden, i když mu dále nechybí QWERTY klávesnice, trackball a přes sedm desítek tlačítek pro funkce a příkazy ProTools.

rear_left
rear_right