front_left
center
front_right
Untitled Document

Surroundové HDR systémy

Magix Samplitude
Jedním z široké řady HDR systémů je Samplitude firmy Magix. Jako ostatní programy tohoto evropského výrobce existuje pouze ve verzi pro PC. Další dvě mutace Samplitude Studio a Samplitude Master surround nepodporují. První je definovaná pouze jako vícestopý rekordér a editor, druhá s pouhou dvojicí stop slouží pro jednoduchý střih a CD mastering. Proto zpět k Samplitude 2496. Tady je počet audio stop prakticky omezen pouze výkonem počítače, teoreticky je stop možno vytvořit bez jediné celou tisícovku (stereo nebo mono). Interní procesování používá 32bitové rozlišení s plovoucí čárkou, a samotný záznam je ve standardu dnešní doby 24 bitů / 96 kHz. Pro surround je k dispozici panorama formátu 5.1 včetně automatiky i export vícekanálového mixu.

Emagic Logic


Logic obsahuje surroundové možnosti poprvé od verze 4.5. Výrazný počin mj. zahrnuje vylepšenou podporu pro OMS, MMC (MIDI Machine Control) a přepsané jádro programu pro PC. podporuje všechny současné prostorové formáty až do 7.1. Každý kanál a sběrnici lze přepnout do libovolného režimu, i když pro většinu případů je nejpraktičtější zvolit identickou podobu všech prvků mixážního prostředí. V případě změny formátu lze konfiguraci mixu změnit současně. A podobně jako v ostatních případech, i Logic nabízí kompletní automatizaci. Snad jen trochu netradičně je řešen LFE kanál, pro který navíc neexistuje samostatný frekvenční filtr. Pro ořezání kmitočtů nad 120 Hz je proto nutné použít nějaký plugin standardní sady.

Digidesign ProTools
ProTools nabízejí plné možnosti surroundové tvorby od verze 5.1, pouze však v systému ProTools 24 Mix, Mix Plus a nově též v nejvýkonnější verzi Mix 3. Dostupné prostorové formáty jsou od LCR, přes Quad, LCRS po 5.1, 6.1 a 7.1. Architektura mixážního pultu navíc nabízí více než jedno určení pro každý výstup (nebo Send) audio stopy. Tím je možné míchat v různých prostorových formátech současně. Široká flexibilita je dána i např. nově implementovanou funkcí vícenásobného undo / redo nebo možností použití "alternativních" stop. Duplikace stop (zahrnuje všechny pluginy, nastavení a automatiku) tak umožní vyzkoušet souběžně jinou variantu mixu při zachování původní verze. Samostatnou kapitolu tvoří různé pluginy (TDM, RTAS, Audiosuite), které nabízí několik desítek výrobců.

Steinberg NuendoNuendo je nejnovější počin programátorů firmy Steinberg, jejichž Cubase zná (a má) nejen v naší republice snad každý. Současný obrovský výkon procesorů dal příležitost vzniknout systému, který je založen pouze na softwarové bázi a nevyžaduje žádný "extra" hardware pro DSP operace. Podle skutečného výkonu počítače umožňuje současné přehrávání až 200 audio stop a použití 64 skupinových kanálů. Nuendo je kompatibilní pro plug-iny DirectX, stejně jako VST. Nuendo je ohromně flexibilní, zejména právě v oblasti surroundové práce. Podporuje práci až s osmi audio kanály a je tak kompatibilní pro hlavní formáty 5.1 a 7.1. Díky modulárnímu konceptu je navíc možné prostředí mixážního okna v rozpracovaném projektu formátu např. 5.1 překonfigurovat do 7.1 (operace, která by u klasického mixážního pultu byla na infarkt). Veškeré dostupné možnosti ovládání se týkají i kanálu LFE. Jeho úroveň je možné nastavit na každém prvku Send sběrnice Aux, nebo přes vlastní tahový kontroler modulu panoramy. Systém Nuendo přináší navíc možnosti známé (a dostupné) v nedávné době pouze na plně profesionálních systémech. Jmenujme alespoň synchronizaci (kromě MTC je to Sample Clock Sync nebo 9pinové ovládání), Pull-up a Pull-down samplovacího kmitočtu na externím DA převodníku. Pro spoustu studií bude neocenitelný import a export dat ve formátu OMF. Potěší i možnost ovládání z připojeného ovládacího pultu, mezi již nadefinovanými kontrolery patří např. Steinberg Houston, JL Cooper MCS-3000, JL Cooper CS-10, Roland MCR-8 nebo Yamaha 01 V.

  

Steinberg Nuendo Surround EditionNová sada šesti plug-inů Surround Edition je zamýšlena zejména jako doplněk pro nový editor firmy Steinberg. Všechny lze pro jejich VST kompatibilitu ovšem použít v rámci libovolné osmikanálové VST aplikace. Podmínkou je samozřejmě i osmikanálová zvuková karta, a to na počítači s procesorem Pentium III od 400 MHz výše.

Sony Picture Digital Media Vegas

Sony Picture ACID Pro

rear_left
rear_right