front_left
center
front_right
Untitled Document

DTS

Dolby Digital a DTS jsou 6-ti kanálové zvukové systémy, a momentálně jsou standarty ve významných filmových a nahrávacích stidiích a digitální televizi. Oba standarty používají 5.1 sestavu reproduktorů. Tento formát se skládá ze tří předních reproduktorů a dvou zadních. Označení .1 je šestý kanál. Nazývá se LFE a je posílán do subwooferu.
Dolby Digital používá formát AC-3, který dokáže dekódovat jakýkoliv Dolby Digital dekodér a převést ho na 5.1 zvuk. Dolby Digital je odborný název pro Dolby's multi-channel digital sound coding technique (více kanálový technika kódování digitálního zvuku), mnohem běžněji uváděný jako Dolby 5.1. Proces kódování 6-ti kanálového zvuku (Jeden kanál zvlášť pro přední levý, přední pravý, center, levý prostorový, pravý prostorový a subwoofer) byl původně vytvořen do kin. AC-3 se postupně usadilo i pro domácí využití a spolehlivě se stává nejběžnějším zvukovým formátem pro DVD.

DTS je proces kódování a dekódování, který poskytuje 5.1 kanálový zvuk v „Master kvalitě“ na CD, CD-R a DVD. Každý disk kódovaný technologií DTS představuje zvukový „klon“ originální filmové zvukové stopy.

DTS je velice podobné AC-3 svým použitím.
DTS může být uloženo na CD-R a přehráno opět na CD přehrávači s digitálním (S/PDIF, nebo Toslink) výstupem který je připojen k DTS přijímači (dekodér + zesilovač). DTS poskytuje kvalitnější zvuk než Dolby Digital (AC-3).

Rozdíly mezi Dolby Digital (AC-3) a DTS:
-DTS se zdá být věrnější v poskytování nižších frekvencí                 -DTS umožňuje zvuku dýchat – průzračnost                                               -AC-3 zanechává dojem že v kompilaci něco chybí                         -při nižším bit-rate začíná AC-3 znít, jako MP3 kódovaných na   96kbps
DTS je více jak tří rozměrné. Zvuk hrající z jednotlivých reproduktorů zní mnohem plněji. Tato plnost byla mnohem více patrná u muziky. Namísto jednoduché reprodukce z reproduktorů nevyplňuje DTS přední část zvukové scény pouze ze strany na stranu, ale mnohem více do hloubky k tomu. Reprodukce basů byla rovněž více definována ve verzi DTS, znějících v DD nečistě.

Shrnutí:
DTS má kompresní poměr 3:1, Dolby Digital 12:1. Toto přináší DTS mnohem více dat k dispozici a vskutku umožňuje excelentní využití. DTS zvuk je znatelně více otevřený, čistější, a více prostorový a přirozenější než Dolby Digital.
Když porovnáme tyto dvě technologie, poukazuje mnoho spotřebitelů na 3 zvukové výhody DTS:     
-Jemné odstíny – Každý jednotlivý zvukový efekt je  krystalicky čistý, přidávající ke zvuku realističnost zvukové stopy.
-Dynamický rozsah – nejhlasitější „rány“ mají větší hloubku, a nejtišší pasáže jsou „bez šumu“.
-Oddělené kanály – Všechny 5.1 pracují v plném potenciálu bez akustických „krvácení“ nebo „hroucení“.

rear_left
rear_right