Docent Racek už opravdu velebným kmetem


Univerzitní noviny, prosinec 1996, č. 12, str. 9

Ač jest to pro mnohé k nevíře, v listopadu překročí padesátku a vstoupí do kmetského věku náš spolupracovník z nejoblíbenějších doc. Ing. Stanislav Racek, CSc. Na tomto místě se v podobných článcích ještě často objevuje ujištění, že tohoto věku dosáhl "v plné duševní a tělesné svěžesti", což zdůrazňovat v případě oslavencově nepovažujeme za zcela vhodné, neb jest mezi širokou veřejností dostatečně známý jeho oblíbený výrok, "že se z těch papírů co nevidět zblázní" a za současného stavu může stěží kdo zaručit, že se tak do doby tisku tohoto článku nestane.

Když jsme Standovi před deseti léty přáli se slovy: "Život začíná po čtyřicítce!", netušili jsme jak hluboká to jest v jeho případě pravda. Za pouhé desetiletí se z prostého odborného asistenta malé fakulty provinční vysoké školy stala široce uznávaná odborná a pedagogická kapacita, ověnčená mnoha vědecko-pedagogickými hodnostmi a tituly na fakultě zvučného jména chvalně známé univerzity v srdci Evropy. Kapacita, která je nejen ozdobou, ale i vítaným přínosem na jakékoliv akci, nejen pedagogické či vědecké. Jubilantovy stěžejní práce z oblasti paralelních počítačů, modelování a simulací, či objektově orientovaného programování jsou v odborných i dalších kruzích natolik známy, že opakovaný výčet, byť jen jejich názvů, by jen nutně urážel inteligenci čtenářovu a zde se omezíme pouze na prosté konstatování, že je jich opravdu dost.

Kromě zmíněných schopností je dobře známa i oslavencova obratnost a zdatnost v oblasti administrativní a manažerské, kde klíčovým prvkem jeho úspěchů je kromě férového jednání pravděpodobně i skutečnost, že problémy rovnou odvážně neřeší, ale nejdříve se je pokusí rozumně zjednodušit.

Vědecká, pedagogická a administrativní činnost však pohříchu není tím zdrojem, který vlévá čerstvému padesátníkovi nové síly do žil. Tímto zdrojem je, a o tom mezi jeho blízkými není sporu, aktivní členství v organizaci s mýty opředeným názvem ** DDT **. Organizaci, u jejíhož zrodu stál a jejíž světlé ideje a ideály stále saje plnými doušky.

Oslavné články obvykle končívají výčtem přání směrem k jubilantovi, tento článek však skončí přáním autora: "Až jednou budu tak stár, jako je pan Racek dnes, chtěl bych být tak mlád, jako je nyní."

Pavel Herout a ** DDT **
 Zpět na seznam publikací 
 (Back to list of publications) 
 Zpět na seznam článků 
 (Back to list of articles) 

Poslední změna (Last update): 22. 6. 1998
Počet přístupů od (Number of accesses since) 22.6.1998:
Pavel Herout