Recenze

Zdroj: Chip, 10/1992
Autor: Milan Loucký


Kniha není a nechce být učebnicí operačního systému MS-DOS. Co se v ní všechno dozvíme? Tak především několik informací o tom, co to MS-DOS je a jak se jednotlivé verze postupně vyvíjely. Dále z jakých částí se vlastně MS-DOS skládá a jak jsou postupně zaváděny do počítače. Několik slov o vstupních zařízeních a dále o souborech, adresářích a cestách. Navíc čtenář získá informace o nejužívanějších příkazech MS-DOS (skutečně o nejužívanějších), jak přesměrovat vstupy a výstupy a nasadit filtry. Popis systémového prostředí, neboli jak samostatný program "hýbe" hardwarem, je vysvětlen v další kapitole knihy.
Dostáváme se i k tajemstvím zahaleným dávkovým souborům, jejich charakteristice a přehledu příkazů, připomeneme si systémové a proměnné.
Kdo rád řídí pochod kurzoru obrazovkou, jistě uvítá poznatky o ANSI "Escape" sekvencích. Kdo zase má rád pevné disky a diskety, jistě se na ně rád podívá z hlediska fyzického (struktura uložení dat, organizace dat na disku a spol.) i logického (logická struktura diskety v MS-DOS atd.), rád si připomene důležitost uložených dat na vnějších paměťových médiích. Opomenut nezůstal ani příkaz CHKDSK.
Konfigurace a inicializace systému je skutečně "kuchařkou", radící, co vše vložit a nevložit do souborů AUTOEXEC.BAT a CONFIG.SYS. Předposlední kapitola uvádí příklad organizace programového vybavení na disku.
Autor radí uživateli, jak (podle praktických zkušeností autora) rozdělit pevný disk, co kam dát a kolik na který logický disk věnovat místa. Inu, zkušenosti, i když se všemi radami souhlasit nemusíme...
Nakonec autor zaseje semínko pochybnosti, když se zmiňuje o počítačových virech.
Kniha na některých místech skutečně dává informaci o tom, co někde nebylo, jiná místa zase jako by chtěla vyprovokovat polemiku. Nicméně si myslím, že stojí za to si ji přečíst a třeba po několika měsících práce s počítačem se k ní vrátit. Spoustu praktických připomínek a rad pak určitě uvidíte jinak.




 Zpět na seznam publikací 
 (Back to list of publications) 
 Zpět na seznam knih 
 (Back to list of books) 
 Zpět na popis knihy 
 (Back to book's description) 

Poslední změna (Last update): 29. 5. 1998
Počet přístupů od (Number of accesses since) 28.5.1998:
Pavel Herout