Selathco 0.91 generated HTML
Predchozi Obsah ) Dalsi

4. Přehrávače "all in one"

S rozšiřujícím se okruhem zájemců o hudbu v komprimovaném .MP3 formátu vznikly programy kategorie "all in one" (tzn. vše v jednom). Tato kategorie by měla nabídnout vše, co je potřeba k přehrávání, vytváření i organizování zvukových .MP3 souborů. Do této skupiny patří tyto dva nejznámější programy:

 • MusicMatch Jukebox

 • Media Box

4.1. MusicMatch Jukebox

MusicMatch Jukebox není pouze přehrávač .MPx souborů, ale obsahuje také enkodér do .MP3,.WMA a grabovač z AudiaCD. Nedá se tedy říct, kam tento software jednoznačně zařadit.

4.1.1. Vlastnosti

Všechny funkce jsou navzájem velice dobře propojeny, a proto dokáže velice snadno z AudioCD vytvořit soubory ve formátu .MP3.WMA. Stačí vložit klasické AudioCD do CD-ROM mechaniky, vybrat požadované skladby, které chcete převést do daného formátu a MusicMatch udělá vše potřebné. Také automaticky kopíruje názvy z CDDB serverů. CDDB je internetovská databáze CD, ze které se vypisují údaje o CD a skladbách. Tyto informace se zapisují do souborů.

Grabování se provádí asi pětkrát větší rychlostí (záleží na velikosti CD mechaniky) než klasické přehrávání. Není problém vytvořit tedy soubory ve formátu .MP3 nebo .WMA z audio kazety, mikrofonu či linkového vstupu.

MusicMatch podporuje komunikaci s přenosnými MP3many. Lze zde shlédnout kompletní informace o každém autorovi písně, včetně obalu jeho CD. Je plně "skinovatelný" a již v základní instalaci je možné si vybrat čtyři témata, která se dají volitelně nastavit. Program je volně dostupný v sharewarové verzi.

MusicMatch se řadí mezi opravdu ty nejlepší přehrávače na trhu. Dokáže s digitálními zvukovými formáty udělat v podstatě vše a to co nejpohodlněji. Uživatel tak získá mnohá vylepšení a novinky, které žádný jiný program nenabízí.

4.1.2. Verze

Program existuje ve dvou verzích. Standardní verze je freeware a může se používat zdarma. Program základní verze má omezenou kvalitu kódování vytvářených .MP3 souborů. S komerční verzí navíc lze získat upgrady zdarma po dobu jednoho roku.

Verze 4.5 přichází po krátké době od předchozí inovace. Novinkou verze 4.4 byla možnost přidat do playlistu internetové streaming video formátu Windows Media. Nyní přibyl tuner pro internetové radio s velkým množstvím nastavených stanic, které jsou rozdělené podle žánrů. Nově upravená funkce NetMusic doporučuje uživateli audio i video od velkého množství on-line poskytovatelů. Program je nyní lokalizován do francouzštiny, italštiny, němčiny a španělštiny. Čeština se bohužel mezi tyto vyvolené jazyky neřadí.

4.1.3. Instalace

Instalace programu je rychlá a bezproblémová. Vyžaduje pouze zadání jména a e-mailu. Můžete si zvolit funkci Net Music a nastavit MusicMatch Jukebox jako základní přehrávač pro Windows Media, Shoutcast, .MP3, .M3U, a zvuková CD.

4.1.4. Ovládací panel

Ovládací panel programu je sestaven (jako hifi věž) z několika oken, která se dají podle potřeby vypnout jako jiná okna ve Windows. Každé okno odpovídá určité funkci, např:

 • rekordér - Recorder

 • knihovna souborů - Music Library

 • informace o skladbě - Track Info

 • internetové rádio - Net Music

Pro snadný úvod do ovládání programu slouží zvláštní okno s tipy a nápovědou. Přehrávač dokáže přehrávat kromě .MP3 (a .MP2) souborů ještě Microsoft audio (.WMA) a funguje také jako CD přehrávač. Přehrává internetové audio i video (streaming). Soubory na disku i odkazy na streamy lze umístit do jedné sestavy (playlistu). Je též možné si vytvořit výběr své oblíbené internetové on-line hudby. Omezení platí pro zvuková CD, jejichž jednotlivé stopy nelze do playlistů přidávat. Pomocí ekvalizéru si můžete individuálně nastavit vhodné vlastnosti výstupního audio signálu.

4.1.5. Možnosti

Přehrávač lze rychle spouštět ikonkou v hlavním panelu. Program se dá použít i jako budíček (timer), který ve stanovený čas spustí zadaný playlist. Milou vlastností je zabudovaná podpora skins. Přímo v programu jsou k dispozici čtyři témata, další je možné stáhnout z Internetu. Program automaticky podporuje CDDB. Možností, která u programů tohoto typu nebývá obvyklá, je nahrávání z vnějších zdrojů (LP desky, kazety, mikrofon) přes vstupy zvukové karty. Program dokáže také rozlišovat podle pauz jednotlivé skladby. JukeBox provádí se skladbami i některé základní zvukové úpravy a dokáže zkomprimované soubory zpětně převádět do formátu .WAV.

4.1.6. Hudební knihovna

Soubory se třídí podle interpreta, titulu, žánrů a dalších položek. Ke skladbám lze v případě zájmu doplnit další informace jako texty, obaly CD, biografie umělců. Soubory se mohou do knihovny nebo do sestav (playlistů) jednoduše přenášet pomocí myši ("Drag and Drop") nebo je připravena funkce Auto DJ, která vytváří automatické sestavy. Při hledání určitého souboru v knihovně je možno použít funkci Find.

4.1.7. Systémové požadavky

Přehrávač vyžaduje:

 • 166 MHz procesor nebo lepší

 • Windows 95/98 nebo NT 4.0

 • 16 MB RAM (32 MB RAM pro Windows NT)

 • 30 MB volného místa na disku

 • SVGA monitor

 • 4× CD-ROM drive

 • zvuková karta s reproduktory

 • nainstalovaný Microsoft's Media Player 6.4 pro přehrávání videa

4.2. Media Box firmy E-Soft

Sharewarovou verzi programu je možno stáhnout přímo z internetové stránky firmy: http://www.e-soft.cp.uk

Ovládání programu je jednoduché. Stačí vložit audio CD do mechaniky CD-ROM a v programu zvolit "Convert CD to MP3". Nyní je možné si vybrat skladby, které chceme převést do počítače. Potom stisknete tlačítko "Play".

Bylo by výhodnější, kdyby Media Box umožňoval využít v jiných programech běžně dostupnou službu internetové databáze kompaktních disků CDDB. Popisky souborů (ID Tag) je nutno vyplnit ručně.

4.2.1. Uspořádání MP3 souborů

Pomocí malého průzkumníka vyhledáme adresáře s .MP3 soubory a podle libosti si je seřadíme. Výslednou sestavu si můžeme uložit.

4.2.2. Přehrávání MP3 souborů

Program nabízí základní funkce potřebné k přehrávání skladeb. K ovládání slouží tlačítka v horní liště. Pro ušetření místa na ploše Windows lze program minimalizovat tak, že na obrazovce zůstane pouze ovládací lišta.

Media Box může vybrané skladby opakovaně přehrávat či je hrát v náhodném pořadí a dovoluje i měnit rychlost přehrávání. Ovládání i zvuková kvalita jsou bezproblémové. Zajímavé možnosti dává kombinace zvukových souborů s texty a obrázky. Funkce, kterou např. u přehrávače Winamp řeší různé pluginy, je zde přímo zakomponována v programu. Pomocí jednoduchého editoru lze přiřadit písním jejich texty. Ke každému .MP3 souboru je možné vytvořit informační textový soubor a "obal" z fotografie či obrázku. E-Soft k tomu nabízí zdarma vlastní utilitu Cover Creator.

Program Media Box skutečně obsahuje vše, co je nutné ke tvorbě a přehrávání .MP3 souborů. Program by mohl posloužit zájemcům, kteří si občas chtějí vytvořit nějaké .MP3 soubory. Také ho využijí ti, kteří ocení přidávání textů a dalších informací k hudebním souborům.


Predchozi
Converted by Selathco 0.91 on 27.06.2000 23:06
Dalsi