Selathco 0.91 generated HTML
Predchozi Obsah ) Dalsi

2. Winamp

Pod Windows je nejzajímavějším MP3 přehrávačem WINAMP, který ze všech může nabídnout nejvíce funkcí a nastavení. Lze spustit pod Windows 95 i pod Windows NT 4.0.

Tento nejoblíbenější MP3 přehrávač, neustále vyvíjený od roku 1997 Justinem Franklem, se stal hlavním pomocníkem MP3 hnutí, které změnilo zažité způsoby vnímání i distribuce populární hudby. Winamp rozšířil možnosti přehrávačů pomocí skinů, pluginů a zavedením MP3 streamingu. Podporuje stále větší počet zvukových formátů včetně zvukových CD a tím konkuruje univerzálním přehrávačům.

Je v něm zabudována přímá podpora pro procesory s MMX3DNow instrukcemi. Obsahuje:

  • ovladač hlasitosti

  • funkci Shuffle - přehrávání skladeb v náhodném pořadí

  • spektrální analyzér a osciloskop - pro vizualizaci přehrávání zvuku

  • ekvalizér 10pásmový -  pro nastavení vlastnosti zvuku

  • internetovský prohlížeč - Mini Web Browser

  • playlist editor - pro vytváření sestav zvukových souborů pro přehrávání skladeb

  • jednoduché přesměrování a uložení .MP3 souborů do formátu .WAV
Od verze 1.6 přibylo několik vizualizací. Některé vizualizační efekty jsou však velice náročné na výkon procesoru. Proces obstarávají plugin soubory ve formátu *.dll, které patří od verze 1.8 do adresáře Winamp\Plugins. Přibyla také nová funkce skins, díky níž lze snadno měnit vzhled přehrávače. Jde vlastně o nové textury (vnitřní uspořádání), které se přihrají do adresáře Winamp\Skins, a poté lze snadno pomocí volby Option-Select Skin, nebo přímo stiskem kláves "Alt-S" (kdykoliv i během přehrávání) změnit vzhled přehrávače.

V dalším textu bych se zaměřila na popis nejnovější verze 2.61 (duben 2000) přehrávače Winamp.

2.1. Instalace

Program je k dispozici ve dvou verzích - full (1.95 MB) a lite (558 kB). Lite verze neobsahuje podporu .WMA, AudiosoftMjuice formátů a rovněž zde chybí vizualizační plugin "Advanced visualization studio". Winamp obsahuje instalační systém nazývaný SuperPiMP, který při instalaci nabízí na výběr komponenty, které je možné si nainstalovat.

V nabídce Start-Programy přibyla ikonka pro jednoduché odinstalování přehrávače. Dále se program "zeptá", zda má být výchozím audio přehrávačem. Po provedení všech těchto kroků je už možné spustit přehrávač.

2.2. Winamp Agent

V pravé části lišty Windows se nově objevila ikona Winamp Agent, která podobně jako u Real Playeru (též přehrávač .MP3 souborů) umožňuje rychlé spouštění přehrávače a to jedním kliknutím levého tlačítka myši. Nová funkce Winamp Agent kontroluje přípony souborů, které jsou sdružené s Winampem, aby je nepřebraly jiné nově instalované programy (např. zmíněný konkurenční Real Player).

Zvukových formátů, s nimiž Winamp pracuje, je opravdu velké množství. Kromě .MP3.MP2 souborů přehrává mimo jiné .WAV, .WMA, .MIDI, zvuková CD a další. S pomocí dalších vstupních pluginů může přehrávat řadu jiných formátů. Verze 2.61 obsahuje aktualizovaný kód pro formáty Audiosoft, Mjuice a vylepšenou podporu zvukových CD.

2.3. Ovládací panel

Kromě základního panelu přehrávače tvoří program další tři okna: ekvalizér, playlistmalý internetový prohlížeč. Okna, která se nevyužívají, nemusí být samozřejmě zobrazena.

V hlavním okně je přehledně umístěno základní ovládání a zobrazují se v něm informace o přehrávané skladbě. V panelu je zabudován spektrální analyzér (nebo osciloskop) pro vizualizaci přehrávaného zvuku.

1a.jpg

Obr.: Hlavní okno přehrávače Winamp

Dále obsahuje 10pásmový grafický ekvalizér se zabudovaným předzesilovačem. ekvalizér umožňuje nastavit zvuk podle potřeb posluchače, uložit zvolené nastavení a znovu jej obnovit. K dispozici je dvacet přednastavení podle charakteru nahrávek.

2.4. Pluginy

Parametry přehrávače lze nastavit v nabídce Vlastnosti-Preference nebo stiskem kláves "Ctrl-P". Plugin je přídavný programový modul, který rozšiřuje program o další funkce. Winamp využívá několik druhů pluginů, ale nejdou spustit najednou. Výše zmíněné vstupní pluginy umožňují přidat další přehrávané formáty. Výstupní pluginy ovlivňují zpracování výstupního signálu. Zajímavá je podpora Direct SounduDisk Writer plugin, který funguje jako dekodér a místo přehrávání ukládá .MP3 soubory do .WAV formátů. Obecné pluginy (General Purpose) jsou vyhrazeny pro všechny ostatní účely, jako je např. zobrazování textů písní.

Mezi nejoblíbenější pluginy patří vizualizační, které zobrazují přehrávaný zvuk pomocí různých grafických efektů. Zvyšují nároky přehrávače na výkon procesoru, a proto některé vyžadují pro svou činnost 3D grafickou kartu. Winamp nyní (tj. ve verzi 2.61) obsahuje (kromě základního osciloskopu a spektrálního analyzéru) i vizualizační plugin "Advanced visualization studio".

2.5. Playlist

Okno playlist umožňuje vytvářet sestavy zvukových souborů, které se ukládají jako krátké textové soubory s příponou .M3U. Sestavu vytvoříme přetažením souboru nebo celého adresáře pomocí myši z průzkumníka na Winamp. Potom soubory v playlistu spustíme dvojím kliknutím myši. Ve Winampu verze 2.61 byla rozšířena funkce skoku na určitý soubor v playlistu (Jump). Nyní je možné po stisknutí klávesy "J" spustit jakýkoliv soubor, jenž vyhledáme v rozsáhlých playlistech na základě vloženého textového řetězce.

2.6. Skin

Skin je grafické schéma, pomocí něhož lze lehce měnit vzhled uživatelského rozhraní programu (graphical user interface - GUI). Skiny samy o sobě nemají s přehráváním multimediálních souborů nic společného, ale umožňují přizpůsobit vzhled programu vkusu uživatele. Jedná se o to, že původní grafické řešení se nahradí jiným, které uživateli bude více vyhovovat. Na Internetu dnes existuje velké množství velmi pěkně vypadajících skinů. Většinou jsou šířeny v archivních souborech .ZIP. Některá grafická témata jsou však uměleckými díly než praktickým rozhraním pro ovládání programu. Právě možnost změnit jednotvárný vzhled programu vedla k tomu, že se skiny staly vedle vizualizačních pluginů nejoblíbenějším doplňkem Winampu a přispěly k jeho popularitě.
Velký výběr skinů lze získat na internetovské adrese: http://www.winamp.com Jejich výměna je velmi jednoduchá. Nejprve jej zkopírujeme z Internetu, a potom dekomprimujeme do samostatného adresáře (složky), který vytvoříte v podadresáři Winampu Skins: C:\Program Files\Winamp\Skins Dále v preferencích Winampu zvolíte jejich nastavování pomocí kláves "Alt-S" a vyberete si z uložených skinů ten, který chcete vyzkoušet. Po jeho použití se okamžitě panel Winampu změní.

Skiny využívají bitmapové soubory, které po dekomprimaci zabírají značný prostor na disku. Pokud chcete ušetřit místo, můžete jej do adresáře Skins zkopírovat v archivním .ZIP souboru. Winamp je schopen měnit skiny přehrávače i přímo ze souborů .ZIP. Pro zjednodušení instalace se distribují v ZIP souborech s příponou .WSZ, která je asociována s přehrávačem Winamp. Stáhnete-li takový soubor z Internetu (a dvakrát na něj kliknete myší), sám se nainstaluje do odpovídajícího adresáře a automaticky nahradí dosavadní skin. U nižších verzí než je Winamp 2.61 se vzhledy nezobrazí v nabídce. Potom stačí pouze přejmenovat příponu .WSZ na .ZIP. V případě, že nemáte Winamp zapnutý, tak se přehrávač spustí už s nově nastaveným skinem. Od verze Winampu 2.0 skiny mohou měnit kromě hlavního panelu i ostatní okna přehrávače (playlist, ekvalizér apod.). Při použití starších skinů si pomocná okna drží svůj standardní vzhled, což může kazit celkový dojem. Budete-li se chtít vrátit k původnímu grafickému pojetí Winampu, vyberte v nabídce skinů Base Skin. Máte-li výtvarné nadání, můžete si zkusit vytvořit vlastní panel Winampu. Bitmapové obrázky pro skin je nejlépe editovat v grafickém editoru, jako je Paint Shop Pro či Adobe Photoshop. Pro jednoduché převedení oblíbených obrázků do formy skinů slouží programy nazývané Skinmaker či Skinner.

Možnost měnit vzhled programu se stala oblíbeným doplňkem řady dalších přehrávačů. Z nejznámějších MP3 přehrávačů se jedná o Sonique, MusicMatch Jukebox, K-jofol, Unreal PlayerUltraPlayer.

Winamp je kvalitní přehrávač podporující velké množství zvukových formátů, které je možno ještě rozšířit pomocí pluginů. Jeho základem zůstává dekodér Nitrane, který automaticky využívá k urychlení procesorové instrukce MMX a 3Dnow.

2.7. Winamp a Internet

Winamp pomohl rozvinout streamingové přehrávání .MP3 souborů pomocí technologie nazývané Shoutcast (tzn. skupinové vysílání dat).

Novinkou Winampu ve verzi 2.61 je možnost ukládat bookmarks, tzn. odkládat odkazy na oblíbené Shoutcastové servery (je možné se odkazovat i na soubory a playlisty na disku).

Jednoduchý internetový prohlížeč Winamp Browser je poněkud nadbytečnou součástí přehrávače. Slouží k zobrazení stránek s Shoutcast streamem. Umožňuje také zjistit informace o umělcích na serveru: http://www.RollingStone.com

Winamp zahrnuje lepší integraci s internetovými prohlížeči Internet ExplorerNetscape.


Predchozi
Converted by Selathco 0.91 on 27.06.2000 23:06
Dalsi