Selathco 0.91 generated HTML
Predchozi Obsah ) Dalsi

10. Přenosné přehrávače

10.1. Diamond Rio

Jedná se o přenosný přehrávač .MP3 souborů. Je velký zhruba jako krabička cigaret. Na čelní straně jsou umístěné ovládací prvky na přehrávání skladeb a LCD displej. Horní strana obsahuje konektor pro sluchátka a tlačítka pro menu, přepínání různých přednastavených ekvalizérů a tlačítko pro přehrávání prvních deseti sekund z každé skladby. Na spodní straně je i konektor pro přídavnou kartu SmartMedia, kterou můžete rozšířit standardní paměť 32 MB. Na boku je potom kompaktní konektor pro paralelní port, kterým se Rio připojuje k počítači. Na zadní straně je robustní klip na opasek. Přístroj napájí jediná standardní tužková baterie. Doba funkčnosti baterie je shodná s dobou funkčnosti baterie v přenosných rádiích. Neobsahuje totiž žádné pohyblivé části, které spotřebovávají nejvíce energie. Sluchátka dodávaná s přístrojem jsou standardní "špunty" do uší.

10.1.1. Množství hudby

Záleží na tom, jaké kódování budete používat. Pro Rio není příliš vhodné používat 128 kbit/s, protože tak se do paměti celé CD nevejde. Při zaplňování Rio se rozlišuje interní a externí paměť. Pokud zbývá v každé 3 MB, tak se soubor o velikosti 6 MB nenahraje. Jako doporučené kódování pro Rio se uvádí 96 kbit/s, kdy kapacita přístroje pojme zhruba jedno CD.

Nejkritičtějším bodem obsluhy Rio je rychlost vkládání dat do přístroje. Dá se to přirovnat ke kazetovému přehrávači, kde musí nejprve kazetu převinout z konce na začátek, aby se dala poslouchat. Pak je pochopitelně ke skladbám v přístroji přístup jako na CD.

10.1.2. Připojení

Rio se k počítači připojuje přes průchozí redukci na paralelní port. S počítačem umí komunikovat i ve vypnutém stavu. Na instalačním CD se nachází přehrávač .MP3 souborů a současně program pro vkládání písniček. Písničky přenesete ze složky se soubory do výpisu písniček Rio.

K tomuto přístroji je přiložený program MusicMatch, který chápeme jako konverzi AudioCD do .MP3 souborů. Po vložení CD si z internetové CDDB databáze stáhne jeho název a názvy skladeb (tzn. že uložené soubory se jmenují stejně jako názvy písniček).

10.2. Nomad

Paměťové možnosti má stejné jako Rio - základních 32 MB Plus rozšiřitelnost přes SmartMedia kartu na nynější maximum 64 MB. Zajímavostí je zabudované normální FM rádio (jedná se o záznam mluvené řeči), zobrazování názvu přehrávané skladby (Rio má jen číslo skladby) a schopnost přenášet jakékoli datové soubory. Kromě .MP3 souborů si tak můžete přenášet třeba i texty přednášek. K počítači se stejně jako Rio připojuje přes paralelní port, ale na rozdíl od úsporného kabelu má rozměrnější odkládací kolébku. Díky ní se ovšem při zasunutí přehrávače dobíjejí standardně dodávané AAA NiMH akumulátory. Programové vybavení zajišťuje převod zvukových CD do .MP3 s využitím informací z CDDB.

10.3. WMP-1V

Společnost Casio představila model WMP-1V, který umožňuje ukládat a přehrávat zvukové nahrávky ve formátu .MP3. Je trochu větší (49 mm × 54 mm × 19 mm). Je také navíc vybaven šesti tlačítky ovládajícími přehrávaní záznamu. Nechybí ani zdířky pro stereofonní sluchátka, nabíječka a komunikační kabel. Plně nabitý akumulátor Li-ion vystačí zhruba na 4 hodiny nepřetržitého hraní.

10.3.1. Funkce

WMP pojme až 33 minut záznamu v kvalitě CD, 44 minut v kvalitě o něco nižší a 66 minut v kvalitě srovnatelné s rádiem. Při nejnižší kvalitě záznamu se může obsah paměti přehrát téměř 4krát, při nejvyšší dokonce 11krát. Přehrávač nabízí tyto funkce:

  • "loop" (cyklické přehrávání všech nahrávek)

  • "track loop" (cyklické přehrávání jedné nahrávky)

  • "section loop" (cyklické přehrávání vybraných nahrávek)

  • "shuffle" (náhodné přehrávání)
Nevýhodou je potřeba připojení k počítači pomocí USB, ze kterého lze přenášet nahrávky. Rychlost nahrávání také není nejvyšší. Na uložení čtyř minutové skladby si musíte počkat 70 vteřin. Při přehrávání lze zjistit název a délku skladby. Tyto údaje je třeba nastavovat z počítače během zápisu do paměti přehrávače. Pro pobavení je možno na ciferníku promítat i tancující figurku, která se zmítá do rytmu ve stylu zvoleného hudebního žánru. Přehrávač funguje také jako vodotěsné hodinky, které mají klasické funkce časomíry, stopek a budíku.

10.4. Nejmenší přehrávač MP3 od Samsungu

Nyní přichází firma Samsung se svými třemi modely pod označením Yepp. Kompaktní produkt se svými rozměry (58 mm × 85 mm × 17 mm) přibližuje velikosti klasických kreditních karet. Yepp umožňuje všechny známé funkce těchto zařízení:

  1. přehrávaní digitálního zvuku ve vysoké kvalitě

  2. přehlednou editaci skladeb v playlistu

  3. digitální záznam mluveného slova

Navíc oproti jiným přehrávačům obsahuje i FM přijímač a funkčností se tak vyrovnává i klasickým walkmanům. Kvalitou produkce záznamu mu však walkmany konkurovat nemohou. Zde se srovnávání přesune do jiné kategorie, tedy ke klasickému CD a Minidisku. Oproti těmto dvěma zařízením má výhodu v nepřerušené produkci, neboť neobsahuje žádné pohyblivé časti (mechanika). Grafický LCD displej na přístroji umožňuje sledovat název skladby, jméno interpreta, délku skladby a ovládání FM přijímače. Paměťové karty SmartMedia se dodávají o velikostech 8 MB, 16 MB a 32 MB. Místo kazet a CD si tedy uživatel bude dokupovat paměťové karty SmartMedia.


Predchozi
Converted by Selathco 0.91 on 27.06.2000 23:06
Dalsi