08:00 – 09:30 | Registration (open on all conference days) | |
09:30 – 09:40 |
Official Opening of the 22nd International Conference TSD2019 — Main Lecture Hall Elmar Nöth (TSD2019 Programme Committee Chairman) |
|
09:40 – 10:30 |
Invited Talk — Main Lecture Hall Denis Jouvet: Speech Processing and Prosody |
|
10:30 – 11:00 | Coffee Break | |
11:00 – 12:00 |
Poster Session: Text & Speech — Poster Hallway Jiří Přibil: Evaluation of Synthetic Speech by GMM-Based Continuous Detection of Emotional States Jiří Málek: On Practical Aspects of Multi-Condition Training based on Augmentation for Reverberation-/Noise-Robust Speech Recognition Nikola Ljubešić: KAS-term: Extracting Slovene Terms via Supervised Machine Learning Nicolas Müller: A Privacy Policy Dataset for GDPR Compliance Berfin Aktaş: Coreference in English OntoNotes: Properties and Genre Differences Qingran Zhan: Spoken Language Identification Using Language Bottleneck Features Šárka Zikánová: Explicit and Implicit Discourse Relations |
|
12:00 – 13:00 | Lunch | |
13:00 – 13:50 |
Invited Talk — Main Lecture Hall Ryan Cotterell: Mitigating Gender Bias in Morphologically Rich Languages |
|
13:50 – 14:00 | Break | |
14:00 – 16:05 |
Session Text — Lecture Hall 1 Chairperson: Nikola Ljubešić Tomáš Jelínek: Using a Database of Multiword Expressions in Dependency Parsing Lubomir Ivanov: Consonance as a Stylistic Feature for Authorship Attribution of Historical Texts Daiga Deksne: Bidirectional LSTM Tagger for Latvian Grammatical Error Detection Milan Straka: Czech Text Processing with Contextual Embeddings: POS Tagging, Lemmatization, Parsing and NER Vitor Pera: A Semi-automatic Structure Learning Method for Language Modeling |
Session Speech Recognition & Synthesis — Lecture Hall 2 Chairperson: Jiří Málek Jakub Vít: Czech Speech Synthesis with Generative Neural Vocoder Zdeněk Hanzlíček: LSTM-based Speech Segmentation for TTS Synthesis Meetkumar Soni: Label-Driven T-F Masking For Robust Speech Command Recognition Meetkumar Soni: Comparing Front-end Enhancement Techniques and Multiconditioned Training for Robust Automatic Speech Recognition Korbinian Riedhammer: A Comparison of Hybrid and End-to-End Models for Syllable Recognition |
14:00 – 16:00 | Programme Committee Meeting — MMD Hall | |
17:00 – ... | Old Ljubljana Tour & Welcome Reception Meeting point: In front of Faculty of Electrical Engineering, University of Ljubljana |
09:00 – 09:50 |
Invited Talk — Main Lecture Hall Aline Villavicencio: Multiword Expressions and Idiomaticity: How Much of the Sailing Has Been Plain? |
|
09:50 – 10:20 | Coffee Break | |
10:20 – 11:20 |
Poster Session: Text & Speech — Poster Hallway Markéta Jůzová: Using Auto-Encoder BiLSTM Neural Network for Czech Grapheme-to-Phoneme Conversion Mikhail Tikhomirov: Testing Features for Assessing Theme Adherence in Student Thesis Hassina Bouressace: Self-Organizing Feature Map for Arabic Word Extraction Ahmad Aghaebrahimian: Cross-Sentence Alignment with Deep Neural Networks Michal Novák: Exploiting Large Unlabeled Data in Automatic Evaluation of Coherence in Czech Tomáš Musil: Structure of Representation in Word Embeddings Victor Zakharov: Semantic Structure of Russian Prepositional Constructions |
|
11:20 – 12:20 | Lunch | |
12:30 – ... | Conference Trip to Piran with Mediterranean Dinner Meeting point: In front of Faculty of Electrical Engineering, University of Ljubljana |
09:00 – 09:50 |
Invited Talk — Main Lecture Hall Bhiksha Raj: Adversarial Attacks On ML Systems |
|
09:50 – 10:20 | Coffee Break | |
10:20 – 12:25 |
Session Speech — Lecture Hall 1 Chairperson: Zdeněk Hanzlíček Martin Bulín: On Using Stateful LSTM Networks for Key-phrase Detection Juan Camilo Vásquez-Correa: Natural Language Analysis to Detect Parkinson's Disease Tomas Arias-Vergara: Consonant-to-Vowel/Vowel-to-Consonant Transitions to Analyze the Speech of Cochlear Implant Users Emna Boughariou: Linguistic Resources Construction: Towards Disfluency Processing in Spontaneous Tunisian Dialect Speech Christian Bergler: Deep Representation Learning for Orca Call Type Classification |
Session Discourse & Dialogue — Lecture Hall 2 Chairperson: Jana Straková Adam Chýlek: Question-Answering Dialog System for Large Audiovisual Archives Norbert Braunschweiler: Crowd-sourced Collection of Task-Oriented Human-Human Dialogues in a Multi-Domain Scenario Nikola Ljubešić: The FRENK Datasets of Socially Unacceptable Discourse in Slovene and English Peter Bourgonje: Explicit Discourse Argument Extraction for German |
12:25 – 12:35 |
Closing Ceremony of the 22nd International Conference TSD2019 — Main Lecture Hall Elmar Nöth (TSD2019 Programme Committee Chairman) |
|
12:35 – 13:35 | Lunch |