*PROGRAMME

Jump to: Poster allocation — Presentation instructions

The timetable shown below is the final version of the conference programme. In case there are some changes to the programme based upon particular requests of the conference participants or due to other unforeseen reasons, the participants will be informed on site via a notice board.

Note: Each oral presentation is scheduled for 20 minutes, plus 5 minutes for discussion.

Sunday, September 13

(whole day)Arrivals
17:00 – 19:30Registration (open on all conference days)

Monday, September 14

09:00 – 09:15 Official Opening of the 18th International Conference TSD2015 — Bellevue Lecture Hall
Elmar Nöth (TSD2015 Programme Committee Chair)
Václav Matoušek (TSD2015 Local Organizing Committee Chair)
09:15 – 10:05 Invited Talk — Bellevue Lecture Hall
Hermann Ney: The Statistical Approach to Human Language Technology: Achievements and Open Problems – Where do We Stand?
10:10 – 11:00 Invited Talk — Bellevue Lecture Hall
Alexander Waibel: Bridging the Language Divide
11:00 – 11:30Coffee Break
11:30 – 12:20 Session Text 1 — Lecture Hall Alto A
Petr Hájek: Word Categorization of Corporate Annual Reports for Bankruptcy Prediction by Machine Learning Methods
Behzad Naderalvojoud: Imbalanced Text Categorization Based on Positive and Negative Term Weighting Approach
Session Speech 1 — Lecture Hall Alto B
Tino Haderlein: Language-Independent Age Estimation from Speech Using Phonological and Phonemic Features
Juan Orozco-Arroyave: Time Dependent ARMA for Automatic Recognition of Fear-type Emotions in Speech
12:30 – 14:00Lunch
14:00 – 16:05 Session Speech 2 — Lecture Hall Alto A
Aditya Raikar: Combining Evidences from Mel Cepstral and Cochlear Cepstral Features for Speaker Recognition for Whispered Speech
Marie Kunešová: Ideas for Clustering of Similar Models of a Speaker in an Online Speaker Diarization System
Maulik Madhavi: Vocal Tract Length Normalization Features for Audio Search
Stephan Radeck-Arneth: Open-Source German Distant Speech Recognition: Corpus and Acoustic Model
Chiragkumar Patel: A Multi-criteria Text selection Approach for Building a Speech Corpus
Session Semantics — Lecture Hall Alto B
Claudia Bretschneider: Semantic Splitting of German Medical Compounds
Ewa Rudnicka: A Semi-Automatic Adjective Mapping between plWordNet and Princeton WordNet
Zoltán Subecz: Automatic Labeling of Semantic Roles with a Dependency Parser in Hungarian Economic Texts
Aminul Islam: Do Important Words in Bag-of-Words Model of Text Relatedness Help?
Behrang Qasemizadeh: Random Indexing Explained with High Probability
16:05 – 16:30Coffee Break
16:30 – 18:00 Poster Session: Text — Bellevue Lecture Hall
Presentation of text-related posters (see the list of posters in this session)
19:00 –  ...      Welcome Reception

Tuesday, September 15

09:00 – 10:15 Session Machine Translation — Lecture Hall Alto A
Maria Ivanova: Identification of Noun-Noun Compounds in the Context of Speech-to-Speech Translation
Jernej Vičič: A Comparison of MT Methods for Closely Related Languages: A Case Study on Czech – Slovak and Croatian – Slovenian Language Pairs
Krzysztof Wołk: Tuned and GPU-accelerated Parallel Data Mining from Comparable Corpora
Session Synthesis — Lecture Hall Alto B
Jiří Přibil: Experiment with GMM-Based Artefact Localization in Czech Synthetic Speech
Michael Pucher: Adaptive Speech Synthesis of Albanian Dialects
Martin Matura: Detection of Large Segmentation Errors with Score Predictive Model
10:15 – 10:45Coffee Break
10:45 – 12:00 Poster Session: Speech & Other Topics — Bellevue Lecture Hall
Presentation of the rest of posters (see the list of posters in this session)
12:00 – 13:30Lunch
13:30 – 14:00 Transfer to the University of West Bohemia Campus "Green Triangle"
14:00 – 14:10 Welcome to the Faculty of Applied Sciences, University of West Bohemia — UWB/NTIS Building Conference Hall
Pavel Baroch (Vice-Dean for Strategy and Public Affairs)
14:10 – 15:10 Invited Talk — UWB/NTIS Building Conference Hall
Peter D. Turney: Allen Institute for Artificial Intelligence: Vision, Projects, Results
15:00 – 16:30 Coffee Break & Excursion to the Faculty of Applied Sciences/NTIS New Building
16:30 – 17:00 Transfer to the Gambrinus Brewery
17:00 –  ...      Excursion to the Gambrinus Brewery, Beer Tasting, Beer Connoisseur-style Dinner

Wednesday, September 16

09:00 – 10:00 Invited Talk — Bellevue Lecture Hall
Dan Roth: Learning and Inference for Natural Language Understanding
10:00 – 11:00 Invited Talk — Bellevue Lecture Hall
Björn W. Schuller: Speech Analysis in the Big Data Era
11:00 – 11:30Coffee Break
11:30 – 12:20 Session NER — Lecture Hall Alto A
Michal Konkol: Segment Representations in Named Entity Recognition
Altangerel Chagnaa: Named Entity Recognition for Mongolian Language
Session Dialogue — Lecture Hall Alto B
Liubov Kovriguina: From Spoken Language to Ontology-Driven Dialogue Management
Manex Serras: Topic Classifier for Customer Service Dialog Systems
12:30 – 14:00Lunch
14:00 – 16:05 Session Text 2 — Lecture Hall Alto A
Natalia Loukachevitch: Entity-Oriented Sentiment Analysis of Tweets: Results and Problems
Christian Poelitz: Investigation of Word Senses over Time using Linguistic Corpora
Adam Kaczmarek: Heuristic algorihtm for zero subject detection in Polish
Pavel Šmerk: Derivancze: Derivational Analysis of Czech
Bilel Gargouri: Self-Enrichment of LMF-Normalized Dictionaries by the Syntactic Behaviors-Meanings Links
Session Speech & Medicine — Lecture Hall Alto B
Markéta Jůzová: Speech Corpus Preparation for Voice Banking of Laryngectomised Patients
Anshu Chittora: Modified Group Delay Based Features for Asthma and HIE Infant Cries Classification
Anshu Chittora: Significance of Unvoiced Segments and Fundamental Frequency in Infant Cry Analysis
Juan Orozco-Arroyave: Automatic Detection of Parkinson's Disease from Compressed Speech Recordings
Juan Orozco-Arroyave: Automatic Detection of Parkinson's Disease in Reverberant Environments
16:05 – 16:30Coffee Break
16:30 – 18:10 Session Text 3 — Lecture Hall Alto A
Lubomir Ivanov: Using Lexical Stress in Authorship Attribution of Historical Texts
Taishi Murakami: Extracting Characteristics of Fashion Models from Magazines for Item Recommendation
Daniel Ferrés: Knowledge-Based and Data-Driven Approaches for Georeferencing Informal Documents
Session Text & Speech — Lecture Hall Alto B
Andrew Caines: Incremental Dependency Parsing and Disfluency Detection in Spoken Learner English
Fadi Sindran: Automatic Robust Rule-Based Phonetization of Standard Arabic
Zdeněk Hanzlíček: Classification of Prosodic Phrases by Using HMMs
Koki Ijuin: Eye Gaze Analyses in L1 and L2 Conversations: Difference in Interaction Structures
19:00 –  ...      Closing Ceremony

Thursday, September 17

09:00 – 19:00Conference Trip to Bečov and Karlovy Vary
(whole day)Departures (of those who'd miss the beautiful conference trip)


ALLOCATION OF POSTERS

Poster Session Text – Bellevue Lecture Hall, Monday, September 14, 16:30
Poster Session Speech & Other Topics – Bellevue Lecture Hall, Tuesday, September 15, 10:45

PRESENTATION INSTRUCTIONS

ORAL PRESENTATION

POSTER PRESENTATION

Back to top...