PROGRAMME

The timetable shown below is the final version of the conference programme. In case there are some changes to the programme based upon particular requests of the conference participants or due to other unforeseen reasons, the participants will be informed on site via a notice board.

Thursday, September 1

till 18:00 Arrivals & Registration
19:00 – 20:00 Dinner — Welcome Reception

Friday, September 2

09:00 – 09:15 Official Opening of the 14th TSD 2011

Václav Matoušek (TSD 2011 Organisation Committee Chair)

09:15 – 10:15 Invited Talk — Main Lecture Hall

H. Heřmanský: Dealing with Unexpected Words in Automatic Recognition of Speech.

10:15 – 10:45 Coffee Break
10:45 – 12:00 Plenary Section — Main Lecture Hall
I. Lefter: Addressing Multimodality in Overt Aggression Detection.
Y. Shi: Combining Topic Specific Language Models.
B. Loni: Question Classification by Weighted Combination of Lexical, Syntactic and Semantic Features.
12:00 – 14:00 Lunch
14:00 – 15:40 Section Text 1 — Lecture Hall 1
I. Nagy: Identifying Verbal Collocations in Wikipedia Articles.
I. Nagy: On Positive and Unlabeled Learning for Text Classification.
I. Fernandez: Semantic Relatedness for Named Entity Disambiguation using a Small Wikipedia.
F. Dařena: Mining Significant Words from Customer Opinions Written in Different Natural Languages.
Section Speech 1 — Lecture Hall 2
P. Wambacq: Efficiency of Speech Alignment for Semi-Automated Subtitling in Dutch.
D. Escudero-Mancebo: Analysis of Inconsistencies in Cross-lingual Automatic ToBI Tonal Accent Labeling.
M. Legát: Identifying Concatenation Discontinuities by Hierarchical Divisive Clustering of Pitch Contours.
15:45 – 16:15 Coffee Break
16:15 – 17:35 Section Speech 2 — Lecture Hall 1
M. Legát: Analysis of Data Collected in Listening Tests for the Purpose of Evaluation of Concatenation Cost Functions.
Z. Hanzlíček: Czech HMM-based Speech Synthesis: Experiments with Model Adaptation.
L. Skorkovská: Automatic Topic Identification for Large Scale Language Modeling Data Filtering.
Section Speech 3 — Lecture Hall 2
J. Matoušek: Web-Based System for Automatic Reading of Technical Documents for Vision Impaired Students.
J. Přibil: Statistical Analysis of Complementary Spectral Features of Emotional Speech in Czech and Slovak.
M. Pobar: Development of Croatian Speech Synthesis Systems.
18:00 – 23:00 Dinner

Saturday, September 3

09:00 – 10:00 Invited Talk — Main Lecture Hall

A. Sporka: Communication Is Not Always through Words and Humans Don't Always Start the Conversation.

10:00 – 10:30 Coffee Break
10:30 – 12:15 Section Speech 4 — Lecture Hall 1
M. Gropp: A Novel Lecture Browsing System Using Ranked Key Phrases and StreamGraphs.
T. Haderlein: Intelligibility Rating with Automatic Speech Recognition, Prosodic, and Cepstral Evaluation.
C. Kaufhold: Reliable Detection of Important Word Boundaries using Prosodic Features.
T. Bocklet: Voice Assessment of Speakers with Laryngeal Cancer by Glottal Excitation Modeling based on a 2-Mass Model.
Section Text 2 — Lecture Hall 2
M. Fick: Recursive Decompounding in Afrikaans.
D. Fišer: Bootstrapping Bilingual Lexicons from Comparable Corpora for Closely Related Languages.
M. Jakubíček: Effective Parsing Using Competing CFG Rules.
O. Mitrofanova: Automatic Word Sense Disambiguation and Construction Identification Based on Corpus Multilevel Annotation.
J. Vičić: Automating The Implementation of a Machine Translation System for Related Languages.
12:30 – 14:00 Lunch
14:00 – 15:40 Section Text 3 — Lecture Hall 1
E. Hajnicz: Grouping Alternating Schemata in Semantic Valence Dictionary of Polish Verbs.
M. Jastrzebski: Optimization Approach to the Construction of the Polish Morphological Guesser.
M. Hrušecký: Prefix Recognition Experiments.
A. Gardon: Time Dimension in the Dolphin Nick Knowledge Base Using Transparent Intensional Logic.
J. Šnajder: Unsupervised Topic-Oriented Keyphrase Extraction and its Application to Croatian.
Poster Section — Lecture Hall 2
L. Wang: Evaluation of hands-free large vocabulary continuous speech recognition by blind dereverberation based on spectral subtraction by multi-channel LMS algorithm.
Z. Zajic: Initialization of fMLLR with Sufficient Statistics from Similar Speakers.
K. Riedhammer: A Novel Lecture Browsing System Using Ranked Key Phrases and StreamGraphs.
J. Švec: Web Text Data Mining for Building Large Scale Language Modelling Corpus.
B. Vesnicer: Fusion of Discriminative and Generative Scoring Criteria in GMM-Based Speaker Verification.
F. Grezl: The Role of Neural Network Size in TRAP/HATS Feature Extraction.
M. Prischepa: Hierarchical Dialogue System for Guide Robot in Shopping Mall Environments.
J. Zelinka: Statistical-Based Abbreviation Expanding.
J. Psutka: Speaker-clustered Acoustic Models Evaluated on GPU for On-line Subtitling of Parliament Meetings.
D. Tihelka: Generalized Non-Uniform Time Scaling Distribution Method for Natural-Sounding Speech Rate Change.
16:30 – 23:00 Excursion to Gambrinus Brewery, beer tasting — traditional Czech nosh-up in the brewery pub

Sunday, September 4

9:00 – 10:15 Invited Talk — Main Lecture Hall

S. Kunzmann: Automatic Transcription of Speech: From Applied Research to the Market.

10:15 – 10:45 Coffee Break
10:45 – 12:00 Section Text 4 — Lecture Hall 1
A. Mykowiecka: Automatic Semantic Labeling of Medical Texts with Feature Structures.
O. Bojar: Automatic Translation Error Analysis.
M. Hrúz: Towards Automatic Annotation of Sign Language Dictionary Corpora.
Section Speech 6 — Lecture Hall 2
L. Wang: Evaluation of Hands-free Large Vocabulary Continuous Speech Recognition by Blind Dereverberation Based on Spectral Subtraction by Multi-channel LMS Algorithm.
M. Cernak: Rule-Based Triphone Mapping for Acoustic Modeling in Automatic Speech Recognition.
A. Janicki: Speaker Recognition from Coded Speech Using Support Vector Machines.
12:15 – 13:00 Lunch
13:00 – 23:00 Conference Trip

Radyně Castle, Kozel Chateau, Bohemia Sekt Winery in Starý Plzenec (there excursion and traditional dinner with wine tasting)

Monday, September 5

09:00 – 10:45 Section Dialogue 1 — Lecture Hall 1
T. Valenta: Automatic Switchboard Operator.
M. Prischepa: Hierarchical Dialogue System for Guide Robot in Shopping Mall Environments.
D. Prylipko: Zanzibar OpenIVR: an Open-Source Framework for Development of Spoken Dialog Systems.
Balto-Slavonic Natural Language Processing Workshop — Lecture Hall 2
B. Dalbelo Bašić: Random Indexing Distributional Semantic Models for Croatian Language.
A. Radziszewski: WCCL: A Morpho-syntactic Feature Toolkit.
M. Zaśko-Zielińska: Structure Annotation in the Polish Corpus of Suicide Notes.
N. Ljubešić: hrWaC and slWaC: Compiling Web Corpora for Croatian and Slovene.
10:45 – 11:15 Coffee Break
11:15 – 13:00 Students' Section — Lecture Hall 1
S. Martinčić-Ipšić: Normalization of Non-Standard Words in Croatian Texts.
J. Plhák: Dialogue Management in Communicative Images.
M. Konkol: Maximum Entropy Named Entity Recognition for Czech Language.
Balto-Slavonic Natural Language Processing Workshop — Lecture Hall 2
L. Yang: Unsupervised Russian POS Tagging with Appropriate Context.
J. Šnajder: Question Classification for a Croatian QA System.
B. Broda: Finding the Optimal Number of Clusters for Word Sense Disambiguation.
M. Du: Building Support Tools for Russian-Language Information Extraction.
13:00 – 14:15 Lunch
14:15 – 17:00 Departures