Expertní systémy

Reprezentace poznatků




Něco o těchto stránkách

Hlavní stránka

Obsah

Literatura

Rejstřík

Odkazy jinam

Úvod

Konkrétní schéma reprezentace poznatků chápeme jako soustavu syntaktických a sémantických konvencí sloužících k popisu entit jistého druhu.  Syntaxe specifikuje soustavu pravidel na na kombinování symbolů do logicky smysluplných struktur ("stavba věty").  Sémantika na druhé straně specifikuje, jak se takto vytvořené výrazy interpretují (jaký je jejich význam, jaký je vztah mezi syntaktickými strukturami a světem, o kterém mají vypovídat).

Při snaze o nalezení vhodného reprezentačního formalizmu na zápis poznatků do počítačového systému se vycházelo z předpokladu existence tří základních požadavků, které jsou na formalismus kladené.

Umělá inteligence doposud rozvinula čtyři základní typy schémat reprezentace poznatků. První z nich, tzv.  deklarativní reprezentační schéma vznikla zdůrazněním požadavku vyjádřitelnosti poznatků. Při tvorbě expertních systémů se nejčastěji sahá k variantě tohoto reprezentačního schématu - k produkčním systémům. Snaha o umožnění začlenění poznatků do kontextu vedla ke vzniku asociatívního reprezentačního schématu, tzv. asociativních sítí, ve kterých je však jednoduchost začleňování poznatků do kontextu jiných zaplacena složitým způsobem vyjadřování a využívání. Trojlístek reprezentačních schémat doplňuje metoda zdůrazňující aspekt použitelnosti poznatků - tzv. procedurální reprezentační schéma.

Všechna uvedená schémata mají svoje přednosti, ale i nedostatky, vyplývající ze zdůraznění jejich jediného aspektu a potlačení ostatních. Přirozeně tedy vznikla snaha o nalezení takového schématu, který by alespoň do jisté míry rovnocenně podporoval vyjádřitelnost, začlenitelnost i použitelnost poznatků. Takovýmto schématem je tzv. rámcové reprezentační schéma.


Požadavky na reprezentaci poznatků